Arbajt, ali kraće – testiranje četvorodnevne radne nedelje u Nemačkoj

Od početka februara, 45 kompanija i organizacija u Nemačkoj uvodi četvorodnevnu radnu nedelju na pola godine.

Robotizovana proizvodnja automobila u fabrici

Nemačka se suočava sa manjkom produktivnosti i radne snage, a zagovornici kraće radne nedelje smatraju da će četvorodnevna radna nedelja pozitivno uticati na radnike i povećati ukupnu radnu snagu u zemlji.

Inicijativu, koja uključuje kompanije čiji se rad može prilagoditi kraćoj radnoj nedelji, vodi berlinska konsultantska kuća Intraprenör, u saradnji sa neprofitnom organizacijom 4 Day Week Global (4DWG).

Povećana produktivnost – samo fantazija?

Holger Šefer, istraživač nemačkog ekonomskog instituta u Kelnu, kaže da je fantazija očekivati povećanje produktivnosti od 25 odsto u zamenu za smanjenje radnog vremena za 20 odsto, piše DW. Ekonomista Bernd Ficenberg iz nemačkog Instituta za istraživanje zapošljavanja (IAB) za DW kaže da uvođenje četvorodnevna nedelje postaje izazovno u oblastima kao što su medicina, bezbednost ili transport. „Ako bismo rigidno implementirali takvu regulativu u svim industrijama na isti način, to bi moglo naštetiti konkurentnosti“, zaključuje Ficenberg. 

Ipak, kako smo ranije pisali, u „kliznom“ modelu četvorodnevne radne nedelje, zaposleni mogu biti podeljeni u dva tima sa različitim slobodnim danima, time omogućavajući „produkciju“ tokom svih pet radnih dana.

Foto: International Railway Summit / Flickr

Dosadašnji rezultati

Svi dosadašnji rezultati govore u prilog četvorodnevne radne nedelje i beleže povećano blagostanje i motivisanost radnika, time direktno povećavajući i produktivnost.

Istraživanje nemačkog instituta Forsa pokazalo je da bi 71 odsto ispitanika želelo da imaju mogućnost da rade četiri dana u nedelji, dok je inicijativu podržalo dva od tri poslodavca.

Od 2019. godine, 4DWG vodi pilot programe širom sveta — od Velike Britanije i Južne Afrike do Australije, Irske i SAD. Preko 500 kompanija je učestvovalo u ovakvom modelu rada, a rezultati favorizuju kraću radnu nedelju.

Posmatrajući eksperiment u kojem je učestvovalo skoro 3.000 radnika u Velikoj Britaniji, istraživači iz Kembridža i Bostona su otkrili da je skoro 40 odsto učesnika izjavilo da se oseća manje pod stresom nakon eksperimenta i da se broj otkaza smanjio za 57 odsto, a bolovanja su smanjena za dve trećine, o čemu ste ranije mogli da čitate na Mašini.

A.G.A.

Prethodni članak

Zašto gori Fruška gora?

Nezakonito otpušteni radnici PKC Wiring Systems zbog zalaganja za prava radnika

Sledeći članak