Prosvetni radnici i radnice i njihove pristalice održali su u subotu na trgu Košut u Budimpešti protest u kom je učestvovalo oko deset hiljada ljudi, piše portal Mérce.
Gotovo svi govornici na protestu su istakli da nastavnicima nije isključivi cilj da se izbore za pristojne plate, već i za moralno i profesionalno poštovanje.
Sindikalni lideri su izjavili da je ulog štrajka i protesta i pravo na štrajk koji je prosvetarima februarskom vladinom uredbom praktično uskraćeno.
„Današnji događaj je pokazao da su prosvetari odlučni, i da će štrajk moći da se nastavi još dugo“ izjavila je Eržebet Nađ, predstavnica Demoratskog sindikata prosvetnih radnika, na kraju protesta u subotu, i pozvala prosvetne radnike i radnice da istraju u obustavi rada.
Masovni protest u subotu i poruka sindikata je ujedno i odgovor na izjavu predstavnika vlasti prema kojoj je samo 13% nastavnika obustavilo rad 16. marta.
Borbu prosvetara podržale su i studentske organizacije. U subotu je podršku prosvetarima uputio i potpredsednik Saveza sindikata Mađarske Tamaš Sekej, i rekao „Podržavamo vas, jer danas su udarili po vama, a sutra će po nama. Štrajk je osnovno pravo!“
Podsećamo, 16. marta prosvetni radnici i radnice u Mađarskoj započeli su štrajk na neodređeno vreme uprkos zastrašivanjima i skorašnjoj Vladinoj uredbi kojom je prosvetarima praktično uskraćeno pravo na potpunu obustavu rada.
Prosvetni radnici i radnice u Mađarskoj su godinama u nezavidnom položaju.
Njihove plate se obračunavaju u odnosu na minimalnu platu iz 2014. godine, a 2015. godine Vlada je ukinula i garanciju realne vrednosti plata u prosveti. Zbog takvog načina obračuna plata država je između 2015. i 2017. svakog prosvetara u proseku oštetila za 17 mesečnih primanja, tvrde iz sindikata i zahtevaju da se takva nepravda u određivanju zarada ispravi i retroaktivno.
Zahtevi koje su sindikati isporučili nadležnima adresiraju i problem preopterećenosti na poslu. Od Vlade se zahteva da se deo radnog vremena koji obuhvata vaspitno-obrazovne aktivnosti ograniči na 22 sata nedeljno i da se radno vreme defektoloških i pedagoških asistenata smanji sa 40 na 35 sati.
Količinu posla povećavaju administrativni zadaci kojih je u prosveti sve više, kao i alarmantan manjak nastavnih kadrova. U obrazovnom sistemu trenutno nedostaje 12 hiljada ljudi, i to ne računajući one nastavnike koji treba da menjaju kolege zbog pandemije Covid-19, izjavila je Žuža Sabo, predsednica Sinidikata prosvetnih radnika.
„Pod ovakvim opterećenjem prosvetni radnici ne mogu da obezbede kvalitetno obrazovanje koje je osnovno pravo svakog deteta.“
Iz sindikata su naglasili i to da obrazovni sistem mora da se pobrine za potrebe izbeglica iz Ukrajine, i da je to nemoguće bez hitnih ulaganja.
I.K