EU na putu da zabrani izvoz otpadne plastike u siromašne zemlje

Većina bačene plastike u Evropi se spaljuje, a tek trećina reciklira.

Evropski zakonodavci i države članice su se 19. novembra složili da od sredine 2026. godine zabrane izvoz smeća od plastike u zemlje izvan OECD grupe. Dogovor je postignut na sastanku o plastičkom otpadu, koji se održava u Najrobiju u Keniji, prenosi Gardijan.

Pravila postavljaju strožu kontrolu izvoza plastičnog otpada u bogate zemlje i u potpunosti zaustavljaju izvoz u zemlje koje nisu članice OECD-a, piše britanski list. Posle pet godina, zemlje koje tada žele da uvoze plastični otpad iz EU mogu da zatraže od Komisije da im ukine zabranu „ako dokažu da će se prema njemu dobro odnositi“.

Zabrana je motivisana podacima da deo plastičnog otpada koji se otprema u inostranstvo radi reciklaže završava na deponijama i u vodotokovima. Većina bačene plastike u Evropi se spaljuje, a tek trećina reciklira.

Aktivisti: Sporazum je daleko od rešenja

Aktivisti komentarišu da je sporazum dobar signal da EU postaje svesna veličine problema, ali istovremeno i daleko od rešenja. Tehnički, da bi sporazum stupio na snagu, o njemu prvo moraju da glasaju EU parlament i da ga odobri Evropski savet.

Pored toga, može se desiti da EU poveća izvoz plastike u OECD zemlje poput Turske. Sedat Gundogdu, istraživač mikroplastike na Univerzitetu Čukurova u Turskoj, je podsetio na to da je Turska najveći uvoznik plastičnog otpada iz EU. On je dodao da delimične zabrane i neefikasna kontrola sadržaja ne sprečavaju ilegalni promet plastičnog otpada.

„Najvažniji dogovor od Pariskog sporazuma“

Podsetimo, u Keniji je od 13-17. novembra održana treća runda pregovora o smanjenju proizvodnje plastike na svetu. Gardijan javlja da je cilj ovih pregovora da se do kraja 2024. postigne formalni međunarodni sporazum o održivom tretmanu otpada od plastike.

Šef Programa Ujedinjenih nacija za životnu sredinu ga je nazvao „najvažnijim dogovorom od Pariskog sporazuma” iz 2015. U pregovorima učestvuje 175 zemalja.

Izveštaj OECD iz 2022. kaže da će se gomilanje plastičnog otpada utrostručiti do 2060. godine ako se ne uspori njena proizvodnja, Grinpis traži da se ona smanji za 75% a SAD, Saudijska Arabija, Indija i Kina ne bi da daju čvrsta obećanja.

Kako smo ranije pisali, grupa naučnika je tokom skupa u Najrobiju predložilo alternativni Globalni sporazum o plastici naučnika u zdravstvu, insistirajući da se u pregovorima o smanjenju proizvodnje plastike prioritet stavi na zdravlje, a manje slušaju korporacije. Naučnici smatraju da je jedino dobro dugoročno rešenje smanjenje proizvodnje plastike jer se i recikliranjem u životnu sredinu ispuštaju otrovne materije i mikroplastika.

I.K.

Prethodni članak

Nacrt ugovora UN o plastici daje „prazna obećanja”, kažu naučnici usredsređeni na zdravlje

Premijerka ne odgovara na pozive radnika Pošte – obustava i dalje traje

Sledeći članak