Forum civilnog društva poziva vlade zemalja zapadnog Balkana da se suzdrže od represije

„Pozivamo Vlade zapadnobalkanske šestorke da se uzdrže od svih vrsta direktnih i indirektnih represija nad civilnim društvom, aktivistima i medijima u regionu i da se suprotstave usvajanju restriktivnih zakona i propisa koji sužavaju prostor za civilno društvo“, poručilo je dvadeset inicijativa.

Forum civilnog društva; Foto: Žaklina Živković

Učesnici Foruma civilnog društva 2024 su predložili zaključak kojim bi se vlade Zapadnog Balkana pozvale da se uzdrže od svih vrsta direktne i indirektne represije nad civilnim društvom. Forum civilnog društva se održava uoči Samita Berlinskog procesa 2024, kojim će biti obeležena deseta godišnjica Berlinskog procesa.

Na samitu, koji će se održati 14. oktobra u Berlinu, će učestvovati lideri zapadnobalkanske šestorke, kao i predstavnici institucija Evropske unije, Savezne vlade Republike Nemačke i vlada EU, navodi se u saopštenju.

Preko dvadeset organizacija civilnog društva koje su učesnice foruma, pozvale su lidere da na Samitu usvoje sledeće zaključke:

„U svetlu sve veće zabrinutosti za stanje vladavine prava i demokratije u regionu, pozivamo vlade zapadnobalkanske šestorke da pokažu snažnu posvećenost sprovođenju standarda vladavine prava kao preduslova za ubrzanje reformi u vezi sa pristupanjem EU, u skladu sa principom proširenja EU ‚osnove na prvom mestu‘.

Pozivamo Vlade zapadnobalkanske šestorke da se uzdrže od svih vrsta direktnih i indirektnih represija nad civilnim društvom, aktivistima i medijima u regionu i da se suprotstave usvajanju restriktivnih zakona i propisa koji sužavaju prostor za civilno društvo“,

Inicijativu je podržalo preko 20 organizacija civilnog društva iz regiona, uključujući Inicijativu mladih za ljudska prava, Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI), Nezavisno društvo novinara Vojvodine, Centar savremene politike, Transparentnost Srbija i druge, javlja European Western Balkans.

Prethodni članak

Otvaranje izložbe „Život u bloku“ – aktiviranje zajednica kroz kolektivne umetničke prakse

Da li su lokalni domovi kulture u Srbiji zaista oživeli?

Sledeći članak