Odluka Upravnog tela Međunarodne organizacije rada otvara put za dalji rad MOR-a na proceni i operacionalizaciji plata za život, kao i na uključivanju u inicijative za plate za život, konstatuje se pratećem saopštenju.
Eksperti su se složili da su pristojne plate od ključnog značaja za ekonomski i društveni razvoj i unapređenje socijalne pravde, te da igraju suštinsku ulogu u smanjenju siromaštva i nejednakosti i obezbeđivanju pristojnog i dostojanstvenog života, dodaje se.
Prema ekspertima, „MOR smatra da je plata za život znači: primanja koja su neophodn da bi se radnicima i njihovim porodicama omogućio pristojan životni standard, uzimajući u obzir prilike u zemlji, obračunata za rad koji se obavlja tokom uobičajenog radnog vremena”.
Plata za život je različita u raznim regionima
„Sporazum kaže da bi procena plate za život trebalo da sledi niz principa, uključujući korišćenje metodologija zasnovanih na dokazima i pouzdanih podataka, konsultacija sa organizacijama radnika i poslodavaca, transparentnost, javnu dostupnost i razmatranje regionalnog i lokalnog konteksta i društveno-ekonomske i kulturne realnosti”, konstatuje se u saopštenju. Kako se dodaje, plata za život se razlikuje od zemlje do zemlje i unutar zemalja.
Po navodima MOR-a, operacionalizacija plate za život uključuje jačanje socijalnog dijaloga i kolektivnog pregovaranja i osnaživanje institucija za određivanje plata, promovisanje postepenog prelaska sa minimalnih na plate za život, osiguranje nacionalnog i/ili lokalnog uticaja i prepoznavanje uloge države. U zaključcima se takođe podseća da su „potrebe radnika i njihovih porodica i ekonomski faktori dva stuba procesa određivanja plata“.
Domaće organizacije se godinama zalažu za platu za život
Podsetimo, Centar za politike emancipacije i Clean Clothes Campaign predstavili regionalni proračun najniže plate za život (living wage) za zemlje Centralne, Istočne i Jugoistočne Evrope sedmog aprila 2021. godine. Oni su istakli da plata za život kao univerzalno ljudsko pravo predstavlja najniži nivo zarade koji radnica i radnik mogu da prime i treba da pokrije troškove hrane, odeće, stanovanja i komunalija, javnog prevoza, obrazovanja, zdravstvene zaštite, kao i da omogući diskrecioni dohodak, odnosno minimalnu mogućnost štednje.
Po tadašnjoj računici, minimalac pokriva tek trećinu plate za život. Po proračunu CPE-a plata za život je 2021. bila 115.000 dinara.
Više desetina udruženja iz regiona, uključujući sindikate i udruženja civilnog sektora, u međuvremenu je potpisalo Deklaraciju o plati za život.
I.K.