Članica saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) Judita Popović izjavila je na okruglom stolu Instituta za filozofiju i društvenu teoriju da je zahtev građana da se oduzme nacionalna frekvencija televizijama Pink i Happy racionalan zahtev.
„Radi se o racionalnom zahtevu… Građani su prepoznali da su mediji produžena ruka vlasti“, izjavila je Popović.
Zahtevi da se oduzmu frekvencije pomenutim televizijama isporučeni su na masovnim protestima koji su usledili nakon što su devetoro dece i radnik obezbeđenja ubijeni 3. maja u oružanom napadu trinaestogodišnjeg učenika u beogradskoj Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ i osam osoba 4. maja u selima Malo Orašje i Dubona kod Mladenovca u napadu koji je izvršio dvadesetjednogodišnji muškarac.
Nakon ovih tragedija mnogi su prepoznali medije kao aktere koji neprimerenim sadržajima podstiču nasilje.
Prema Juditi Popović, pored Pinka i Happyja, koji su u privatnom vlasništvu, poseban problem predstavlja javni servis, koji raspolaže ekspertizom i infrastrukturom za pravovremeno i kvalitetno izveštavanje, ali ih ne primenjuje.
„Gde je javni servis?“, postavila je pitanje Popović.
Građani koji masovno protestuju pod geslom „Srbija protiv nasilja“, pored oduzimanja nacionalnih frekvencija televizijama Pink i Happy, zahtevaju i da članovi Saveta REM podnesu ostavke. I taj zahtev je opravdan, smatra Popović:
„Naravno da se traži ostavka saveta REM-a, ljudi su prepoznali da je to institucija koja je sluga vlasti. REM bi mogao da radi svoj posao, ali ne radi.“
Podsetimo, najnoviji izveštaj REM-a, koji je objavljen prošle nedelje, ocenjuje da programi televizija sa nacionalnom frekvencijom u potpunosti ispunjavaju uslove koji su propisani zakonom.
Prema rečima Judite Popović, izveštaj nije čak ni dat savetu REM-a na uvid i glasanje.

Na okruglom stolu „Nasilje u medijima i izveštavanje o nasilju“ pored članice saveta REM-a Judite Popović govorile su An Mari Alves-Ćurčić, novinarka i aktivistkinja Inicijative „Za Tebe #VAŽNOJE” i Olja Jovanović Milanović, docentkinja Odeljenja za psihologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, a program je moderirao Čedomir Markov, naučni saradnik Instituta za filozofiju i društvenu teoriju.
Okrugli sto je održan 24. maja na Institutu za filozofiju i društvenu teoriju u Beogradu. Institut će nastaviti da organizuje okrugle stolove svake srede sa namerom da doprinese razumevanju dubljih uzroka ubistava u OŠ „Vladislav Ribnikar” i Mladenovcu.
A.J.