Prevencija raka grlića materice: neophodna, ali nedostupna

Poslednje nedelje januara se obeležava Evropska nedelja prevencije raka grlića materice, no prevencija i dalje ostaje nedostupna za mnoge žene.

Inicijativu je pokrenula 2007. godine Evropska asocijacija za borbu protiv grlića materice (ECCA), na osnovu koje je Savet Evrope doneo preporuke o započinjanju kampanje i obeležavanju Evropske nedelje.

Prema navodima Instituta za javno zdravlje Beograd, ovogodišnji slogan je bio „Rak grlića materice – rak koji možemo sprečiti“. Kampanja je imala za cilj da podstakne žene svih dobi da obave neki od dostupnih preventivnih pregleda koji mogu pomoći u blagovremenom otkrivanju ranih premalignih promena kako bi se sprečio dalji razvoj bolesti.

Ovi pregledi podrazumevaju redovne ginekološke preglede na godinu dana ili šest meseci koji uključuju Papanikolau tekst, sprovođenje programa skrininga protiv raka grlića materice i vakcinacija protiv HPV virusa. Infekcija ovim virusom je prisutna u 99,7% slučajeva raka grlića materice.

Rak grlića materice, navodi se u saopštenju, i pored dokazanih mera prevencije već dugi niz godina nastavlja da bude jedan od vodećih uzroka oboljevanja i umiranja u ženskoj populaciji u našoj zemlji. „Imajući u vidu da svake godine oko 1.000 žena oboli i približno 500 izgubi život, ne iznenađuje podatak da se Srbija nalazi na neslavnom petom mestu u Evropi po oboljevanju i umiranju od ove bolesti koja se može sprečiti.“

Rak grlića materice je zloćudni tumor, lokalizovan na donjem delu materice okrenutom ka vagini, koji nastaje kada se neke ćelije grlića materice izmene i počnu da se nekontrolisano umnožavaju. Najčešće se javlja između 35. i 50. godine života.

U zemljama Evropske unije postoji imunizacija protiv HPV-a, a u nekim zemljama gde se beleži velika pokrivenost imunizacijom se evidentira značajno smanjenje broja inficiranih HPV-om, ređa pojava prekanceroznih promena grlića materice kod mladih žena, kao i genitalnih kondiloma kod pripadnika oba pola, navodi se na sajtu Instituta za javno zdravlje.

U Srbiji se aktivna imunizacija protiv HPV preporučuje kod dece starije od devet godina. Vakcina protiv HPV infekcije je u našoj zemlji od juna 2022. godine besplatna za decu oba pola, u uzrastu od 9 do 19 godina.

Međutim, kako navode iz organizacije BeFem, iako ova vakcina postoji u maloprodaji od 2016. godine, ona je za većinu žena nedostupna jer je neophodno izdvojiti oko 60.000 dinara za potpunu imunizaciju.

„Lekari poručuju da se ova bolest, kao i druge bolesti izazvane HPV virusom, mogu sprečiti prevencijom, ali nemamo politike koje ženama to omogućuju. Besplatna vakcinacija za sve žene bi zapravo rasteretila zdravstveni sistem koji je opterećen lečenjem mnogih bolesti koje ovaj virus izaziva, sistem toliko nefunkcionalan da je zakazivanje redovnog ginekološkog pregleda postalo nemoguća misija.“ navode iz BeFema.

Takođe treba imati u vidu da nemaju sve žene pravo na zdravstvenu zaštitu, te su im i redovni ginekološki pregledi nedostupni. Tome takođe doprinosi i loše stanje u javnom zdravstvu, decenijama potkapacitirano nedovoljnim ulaganjem, i odlascima medicinskog osoblja u inostranstvo na rad.

„Vakcine imamo, fale nam samo odgovorne politike za žene,“ poručuju iz BeFema.

I.P.

Prethodni članak

Industrijske otpadne vode se gotovo uopšte ne filtriraju, a najviše ih proizvodi EPS

Savski plato i rekonstrukcija zgrade Pošte: novi centar grada, ali samo za elitu?

Sledeći članak