U Beogradu je u subotu održan drugi po redu protest u organizaciji Feminstičkog kolektiva Ženska solidarnost, ispred uredništva Informera, a u nedelju je protest organizovan u Novom Sadu.
Neki od zahteva protesta u Beogradu bili su uklanjanje intervjua sa višestruko osuđivanim silovateljem Igorom Miloševićem sa svih medijskih platformi, ukidanje javnog finansiranja medijima koji neetički izveštavaju o muškom nasilju, donošenje zakona o registru i nadzoru silovatelja po uzoru na već postojeći Registar pedofila uz blisku saradnju sa relevantnim ženskim organizacijama.
Kako kaže Nataša Elenkov iz Feminističkog kolektiva Ženska solidarnost za Vreme, intervju koji je Informer napravio je „kap koja je prelila čašu u dugogodišnjem neetičkom izveštavanju tabloida u Srbiji“, a razlog za protest je neadekvatna reakcija Tužilaštva, koje je reagovalo po prijavi Informera, a ne zbog ugroženosti žena.
„Taj tabloid samo je iskoristio priliku da zaradi na ženskom strahu koji je realan. Žene se plaše već duže vreme, ali smo očigledno prepuštene same sebi i moramo da se samoorganizujemo“, rekla je Elenkov.
Neke od poruka koje su se mogle čuti tokom protesta bile su: „Neću da više nijednoj devojčici kažu pazi kako se oblačiš, hoću da svakom dečaku kažu pazi kako se ponašaš prema bilo kojoj ženi“, „nasilnike u zatvore, ne u medije“, uzvikivalo se i „pravda za žene“, „besne smo”, „uvek borba, nikad očaj“.
Odmah nakon protesta u Beogradu, u nedelju je održan protest u Novom Sadu.
Okupljenima su se kratko obratile aktivistkinje, a zahtevi ovog protesta su bili slični onima u Beogradu: povlačenje intervjua sa silovateljem, evaluacija pred istek kazne i javno izvinjenje Informera. od transparenata bili su vidljivi: „Zaštiti svoju ćerku! Nauči svog sina“, „Nisi sama“, „Njeno silovanje nije tvoja eksluziva“, „Ne želim da postoji šansa da se ne vratim kući“.
Jedna od aktivistkinja Soka Pejović rekla je za Mašinu da nijedna osoba ne zaslužuje da trpi bilo koji vid nasilja, kao i da se ne oseća bezbedno u državi u kojoj institucije ne reaguju na nasilje i gde se nasilnici ne kažnjavaju adekvatno.
„Mi smo okruženi nasilnicima. Ne osećam se bezbedno kao mlada devojka u ovoj državi. Treba da prevaziđemo ovaj patrijarhat i sve ovo su naše bake i majke doživljavale do sada, da napravimo neko bezbedno okruženje za sve ljude i decu i odrasle žene i svi moramo da radimo na tome kao društvo, a institucije da kažnjavaju zločince i nasilnike” rekla je Pejović.
Prvi protest bio je u četvrtak, dan nakon objavenog intervjua u Informeru, a u međuvremenu osuđivani višestruki silovatelj uhapšen je po prijavi istog lista zbog ugrožavanja sigurnosti novinarki tokom intervjua. Po ovom pitanju oglasili su se Savet za štampu i novinarska udruženja, naglasivši da je ovim intervjuom prekršeno nekoliko tačaka Kodeksa novinara Srbije, kao i da su njime žrtve ponižene, javnost uznemirena, a čitaoci zastrašeni.
S.T.