Na inicijativu SKONUS-a, najvišeg predstavničkog tela studenata Republike Srbije, Republički fond za zdravstveno osiguranje obezbedio je vakcine protiv HPV-a za 2000 studenata koji imaju do 26 godina. Vakcina se može primiti u studentskim poliklinikama u Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu i Nišu, a kraj akcije je predviđen za septembar.
Upitali smo SKONUS kako su došli do broja od 2000 studenata i da li će i posle septembra postojati incijative za besplatnu vakcinaciju mladih preko 19 godina. Do objavljivanja ovog teksta, SKONUS nije odgovorio na upite Mašine.
Da bismo stavili ovaj broj u odgovarajuću perspektivu, moramo se podsetiti da je u 2022/23. godini bilo ukupno 248.508 upisanih studenata u Srbiji, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku.
Ko (ne)može da primi vakcinu?
Kako na sajtu Studentske poliklinike u Beogradu piše, akcija besplatne vakcinacije će trajati dokle god ima vakcina, a trenutno obećanje RFZO-a je da će biti dostupne vakcine za 2000 studenata. Mladi između 19 i 26 godina koji nisu u statusu studenta su isključeni iz ovog programa.
Podsetimo, vakcina se u svetu daje od 2006, a u Srbiji od 2017. godine. Tek od 2022. besplatna je za osobe do 19 godina.
Za odrasle, jedna doza vakcine iznosi 14.404 dinara u Batutu, dok prema saznanjima Mašine u privatnim klinikama cena varira između 15 i 17 hiljada dinara, a obavezni pregledi pre vakcinacije koštaju između 3500 i 6000 dinara. U obzir treba uzeti da su za imunizaciju potrebne tri doze vakcine, što sveukupno može dostići i cenu od skoro 500 evra.
Vakcina treba da bude dostupna i besplatna
Omladinski odbor Zajedno za Novi Sad zahteva da HPV vakcine budu besplatne i širokodostupne svim mladim ljudima u Srbiji, ali ne na način kojim su besplatne samo nekoliko meseci.
HPV virus jedan od glavnih uzročnika raka grlića materice kod žena i ovaj virus može izazvati različite vrste malignih oboljenja i kod žena i kod muškaraca. HPV vakcine deluju protiv najčešćih i najopasnijih seksualno prenosivih tipova humanog papiloma virusa. Zaštita koju pružaju je najveća za HPV tipove kojima osoba još nije bila izložena.
Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, 2022. godine u Srbiji je zabeleženo 906 slučajeva raka grlića materice, čineći ga petom najčešćom vrstom raka kod žena u Srbiji. Iste godine rak grlića materice je odneo 505 života.
Srbija nalazi na trećem mestu u Evropi po oboljevanju i umiranju od ove bolesti koja se može sprečiti, piše na sajtu Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd. Besplatna vakcina bi mogla da bude faktor u postizanju višeg stepena vakcinacije među populacijom, a time i doprineti javnom zdravlju i smanjiti opterećenje zdravstvenog sistema i troškove lečenja bolesti izazvanih HPV virusima.
A.G.A.