Kako stoji na sajtu ovog sindikata, „Veće Saveza samostalnih sindikata Srbije zahteva za sve građane plate od kojih može normalno da se živi, potpisivanje kolektivnih ugovora u svim delatnostima, istinski socijalni dijalog i ukidanje kaznenih poena za one koji su bili prinuđeni da se prevremeno penzionišu.“
Ukoliko vlast ne bude ispunila naše zahteve, navodi se na sajtu, najveća sindikalna centrala u Srbiji će biti prinuđena da pozove svoje i članstvo drugih sindikata da izađe na ulice i da ne odstupi dok to ne bude realizovano.
To je, kako kažu, jednoglasno zaključeno na jučerašnjoj javnoj sednici Veća SSSS koja je u proširenom sastavu, održana juče ispred Skupštine Republike Srbije, a kojoj je prisustvovalo više stotina članova Veća, republičkih odbora samostalnih sindikata Srbije i veća saveza samostalnih sindikata sa teritorije.
Članovi rukovodstva SSSS su naveli da su u primeni zakoni koji umanjuju prava radnika, da nema kolektivnih ugovora koji garantuju ta prava i da oko 1,2 miliona zaposlenih u Srbiji ima zarade od 40.000 do 66.000 dinara, prenosi agencija Beta.
Predstavnici sindikata su tom prilikom podsetili i na činjenicu da u Srbiji godišnje prosečno na radu jedan radnik nedeljno izgubi život, i odali su poštu poginulim radnicima koji su nedavno poginuli na radnom mestu.
Vesna Janjić, predsednica Samostalnog sindikata radnika predškolskog vaspitanja i obrazovanja Beograda je podsetila i da je preko 400.000 građana Republike Srbije u poslednjih 10 godina napustilo zemlju jer u njoj nisu mogli da žive dostojanstveno od svog rada, dok Srbija ostaje bez svih struktura zaposlenih jer iz Srbije odlaze i lekari, medicinske sestre, vozači, kuvari.
„Ova zemlja ne može da radi ako ne rade predškolske ustanove“ rekla je Janjić i upozorila da ako predškolske ustanove zatvore vrata, sve će morati da stane. Janjić je na skupu objasnila da su se uslovi rada u predškolskim ustanovama promenile tako da su vaspištačice preoterećene, rade sa grupom i po bez kolege/koleginice, nema dežurnih u hodnicima, nema dovoljno servirki i pomoćnih kuvara.
„SSSS je bio prinuđen da održi ovaj javni skup ispred parlamenta kako bi skrenuo pažnju vlasti i javnosti na niske zarade koje ne omogućavaju dostojanstven život radnika, nepostojanje kolektivnih ugovora i sve restriktivnije zakone koji umanjuju prava onih koji rade“, navodi se.
Sa skupa je zatraženo da se hitno započne socijalni dijalog, da se sindikat uključi u postupak donošenja zakona u svim fazama, počev od formulisanja nacrta, da se potpisuju kolektivni ugovori na nivou delatnosti i da se, u dogovoru sa sindikatima, hitno podignu sve zarade, uključujući minimalnu do nivoa koji bi omogućio dostojanstven život radnika i njihovih porodica, navodi se na sajtu SSSS.
I.P.