Stručnjaci i opozicija su proteklih nedelja pokušavali da se argumentima usprotive usvajanju Zakona o javnom informisanju i medijima i Zakona o elektronskim medijima u obliku u kom ih je prethodno usvojila Vlada.
Koalicija za slobodu medija i CRTA su najvažnije sporne tačke nabrojale u peticiji protiv usvajanja zakona koja je pokrenuta 25. oktobra.
„Iako je novim zakonima trebalo da se unapredi nezavisnost medija u Srbiji, u nacrtima zakona, koje je Vlada Srbije usvojila, ostaju sporne tri ključne tačke koje poništavaju pozitivne promene.
- Novi zakoni omogućavaju državnom Telekomu Srbije da osniva i kupuje medije, čime se omogućava još jača kontrola države nad informisanjem građana i medijskim tržištem.
- Novi zakoni nisu obavezali REM da postupa po žalbama građana, pa tako ovo telo može da nastavi da žmuri na kršenja svih pravila profesije i širenje nasilja u interesu velikih medija i da za to ne plaže računa nikome.
- Novi zakoni nisu rešili problem zloupotrebe državnih institucija i funkcija u izbornim kampanjama, niti su obavezali REM da prati da li se, koliko i kako predsednik države i Vlade, ministri i drugi javni funkcioneri pojavljuju u najgledanijim medijima tokom kampanje i da o tome obaveštavaju građane“, navedeno je u tekstu peticije.
Usvajanjem medijskih zakona nastavlja se trend centralizovanja vlasti i smanjivanja prava građana i nezavisnih aktera. Vlasti su u zakone pokušale da proguraju i član kojim bi operateri bili primorani da na prvim kanalima korisnicima nude (već i onako široko protežirane) televizije sa nacionalnom frekvencijom, ali ih je u tome sprečio OEBS.
I.K.