Apoteke Beograd: Sprečiti privatizaciju ili naći novog direktora?

Nakon protesta radnica i radnika Apoteke Beograd, gradonačelnik Beograda iznosi ponudu koju opozicija nije mogla da odbije. U isto vreme je pokrenuta peticija protiv privatizacije Apoteka Beograd.

Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić ponudio je strankama opozicije da do petka dostave kadrovsko rešenje za novog direktora Apoteka Beograd i najavio kako će se lično založiti da ta osoba bude izabrana na sledećoj sednici Skupštine grada Beograda, prenosi N1.

„Daćemo im priliku da u praksi pokažu da imaju rešenje i da učine preduzeće održivim. Evo, mi ne tražimo da prave profit, samo nek pokriju troškove zaposlenih i Apoteke Beograd nećemo prodavati“, poručio je Šapić.

Opozicija je to i učinila. Poziv Aleksandra Šapića, da neko iz opozicije preuzme direktorsko mesto u ustanovi Apoteke Beograd prihvatio je Branimir Kuzmanović, predsednik beogradskog odbora Demokratske stranke.

Dobacujući se optužbama za politikanstvo, Kuzmanović je prihvatio ponudu ne bi li „olakšao“ Šapiću.

„Kaže Aleksandar Šapić da je kritika vlasti politikanstvo? Nego da mu olakšam, evo prihvatam, očekujem 200 dana, da rešimo to i njemu i Beogradu i zaposlenim u Apotekama Beograd. Da ne bude da je njegova ponuda politikanstvo, kao što verovatno jeste“, napisao je Kuzmanović u objavi na mreži X, piše Danas.

Dok Šapić i Kuzmanović ne reše direktorsko pitanje, Platforma Solidarnost je pokrenula peticiju protiv privatizacije apoteka nakon protesta radnika i radnica Apoteke Beograd.

„Solidarnost je pokrenula ovu peticiju jer se bori za zaštitu javnog interesa, jedan od najvećih javnih interesa jeste zaštita zdravlja ljudi koji žive u ovom gradu“, rekao je portparol Platforme Solidarnost Miloš Baković Jadžić i dodao da u Apotekama Beograd radi kvalifikovana radna snaga, da su uslovi rada bili bolji, da su sprečavali da cene divljaju na tržištu, oni imaju svoje laboratorije, a i u pandemiji se pokazalo koliki je značaj imati u javnom vlasništvu apoteke.

Prema saznanjima portala Mašina, poslednjih mesec dana veliki broj radnica je otišao iz firme što je dovelo i do poremećaja u radu pojedinih apoteka. Tako i čuvena dežurna Apoteka Beograd u Glavnoj ulici u Zemunu više ne radi non stop nego do 22h pošto nema dovoljno radnica kako bi se održavao dugogodišnji režim rada.

A.G.A.

Prethodni članak

ZLF: Nema plana ni strategije u održavanju saobraćajnica u Beogradu

Sindikat Folksvagena: Radna mesta se mogu sačuvati ako se ponovo skrati radna nedelja

Sledeći članak