Buran početak školske godine – promene su neophodne

Sindikati prosvetnih radnika odlučno su zakoračili u školsku godinu, spremni na obustavu rada ukoliko Vlada ne ispuni njihove zahteve, ali oni nisu jedini koji uočavaju probleme obrazovnog sistema.

Protest srednjoškolaca

Unija sindikata prosvetnih radnika najavila obustavu rada i proteste po svim gradovima za 16. septembar.

Portparolka Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije Mirjana Gašić rekla je novinarima ispred zgrade vlade da će prve dve nedelje raditi uobičajno, kako bi trebalo da traje svaka školska godina, prenosi Nova.rs.

Kako je dodala, u narednih 14 dana Vlada ima rok da pozove predstavnike sindikata na pregovore.

„Ostanu li nemi, očekuje nas buran oktobar, sve dok ne budemo uspešno izvršili uticaj na Vladu da nas shvati ozbiljno pre donošenja budžeta“, poručila je Mirjana Gašić.

Kako piše Nova.rs, na konferenciji za medije ispred Vlade Srbije predstavnici sindikata su ponovili da su razočarani jer Vlada nije ispunila ono što je obećala i što je potpisano u protokolu 2023 – da početna plata nastavnika bude jednaka prosečnoj zaradi u Republici Srbiji.

Podsetimo, sindikati su prethodnih nedelja najavljivali beli štrajk i obustavu rada usled neadekvatnog odgovora Vlade na goruća pitanja prosvetara i stanja obrazovnog sistema.

Obrazovni sistem je najveći problem našeg društva, smatraju mladi

O nedostacima obrazovnog sistema svedoče i mladi. Prema najnovijem izdanju Alternativnog izveštaja o položaju i potrebama mladih u Republici Srbiji, najveći problemi društva u kom mladi žive su nezaposlenost, obrazovni sistem i nedostatak demokratije i pravde.

Oblasti i veštine koje mladima najviše nedostaju u obrazovnom sistemu su zdravstveno i seksualno obrazovanje u obrazovnom sistem i međuljudski odnosi.

Izveštaj istražuje i razloge zbog kojih mladi odustaju od daljeg obrazovanja, bilo nakon srednje škole ili fakulteta. Čak petina njih nije sebi mogla da priušti dalje školovanje, iako su to želeli. U isto vreme, polovina mladih je odgovorila da je radila tokom studija.

Sa predstavljanja publikacije
Sa predstavljanja publikacije; Izvor: koms.rs

Mladi su nepoverljivi u institucije

Kako se u Alternativnom izveštaju navodi, mladi imaju umereno poverenje jedino u naučnike i nauku, dok sve ostale institucije imaju prosečno poverenje niže od 3,00 (na skali od 5).

Nijedna institucija nema prosečnu ocenu iznad 3, što govori da su mladi u potpunosti nepoverljivi i da se osećaju zapostavljeno. Primetno je da je samo Crkva u odnosu na istraživanje od pre pet godina (2,4) popravila svoju sliku i stekla veće poverenje mladih (2,6).

Tri institucije u koje mladi imaju najviše poverenje (ili ispravnije najmanje nepoverenja) jesu naučnici i nauka (3,15), potom Vojska (2,82) i Crkva (2,6). U odnosu na 2019. godinu, opalo je poverenje u sve političke institucije.

49% mladih bi se odselilo iz zemlje

Na pitanje da li planiraju da se isele iz zemlje, rezultati su slični kao i prethodnih godina. Njih 20,9% odgovorilo je da to već planira, dok je 28,2% njih odgovorilo da planira, ali da još nije ušlo u sam proces planiranja. Kako u izveštaju piše, i dalje je viši životni standard glavni razlog (33,4%), a odmah iza njega je dostojanstveniji život (31,8%).

Čak 61% mladih nije zaposleno na poziciji za koju su se školovali, dok je 18% njih je donekle zaposleno na poziciji za koju se školovalo, a samo 21% mladih radi na poziciji za koju su stekli adekvatno obrazovanje, što je nešto manje nego prošle godine. I dalje ostaje zaključak o neusklađenosti tržišta rada sa obrazovnim sistemom, lošim procesima profesionalne orijentacije mladih.

A.G.A.

Prethodni članak

Da li je Makron našao način da razjedini levu koaliciju?

Pljuni i zapjevaj, moja Jugoslavijo: zašto je jedna pesma probudila stare duhove?

Sledeći članak