Četiri petine građana podržava studentske zahteve i proteste: Crta

Oko 80 odsto građana Srbije podržava većinu zahteva studenata, a trećina populacije navodi da je učestvovala u aktuelnim protestima, pokazuju rezultati najnovijeg istraživanja koje je sprovela Crta.

Studentski protesti postali su ključni faktor političkih i društvenih promena u Srbiji, s potencijalom za dalje širenje i jačanje podrške – pokazuju rezultati novog istraživanja javnog mnjenja koje je sprovela Crta.

„I posle skoro tri meseca protesti studenata ne samo da ne jenjavaju, već dobijaju sve veću podršku“, objavio je Centar za istraživanje, transparentnost i odgovornost – CRTA.

Prema najnovijem istraživanju, studentske proteste podržava 64 odsto građana. „Više od polovine građana (52 odsto) deli stav da studentski zahtevi nisu ispunjeni, smatrajući da su studenti i predstavnici fakulteta jedini pozvani da ocene da li su zahtevi ispunjeni“, objavila je CRTA.

Kako se navodi, studentima veruje gotovo 60 odsto građana a isto toliko smatra i da predsednik Republike nije nadležan za rešavanje studentskih zahteva.

„Najveći rast podrške u poslednjih mesec dana beleži se među onima koji inače podržavaju partije na vlasti“, navode iz Crte. Kako se dodaje: „Sada svaki peti građanin kojem su bliže partije vlasti podržava proteste, a krajem decembra bilo ih je upola manje“.

Građani veruju da protesti mogu doneti pozitivne promene

Istraživanje pokazuje i da građani veruju da protesti mogu doneti pozitivne promene, pa 46 odsto ispitanika smatra da zemlja ide u dobrom pravcu, naspram 38 odsto koji misle suprotno. „Rast optimizma u pogledu budućnosti zemlje, kako pokazuju podaci iz istraživanja, jasno proizilazi iz energije koju su doneli studentski protesti, a ne iz poverenja u državnu politiku i stanje ekonomije“, procena je istraživača.

Iz Crte izdvajaju da većina građana „ne veruje medijskim i političkim manipulacijama kojima se pokušavaju diskreditovati studenti“. Za 72 odsto građana, kako se navodi, protesti su posledica državnog nemara i korupcije, a ne pokušaj „obojene revolucije” ili „vojvođanskog separatizma”. Štaviše, korupcija se vidi kao ubedljivo najveći problem u Srbiji.

I.K.

Prethodni članak

Radnici GSP-a zakazali novi protest i blokadu centra Beograda 20. februara

BIRN: Vučić je preko saradnika i BIA ubrzavao infrastrukturne projekte

Sledeći članak