Firme koje su učestvovale u ovom pilot projektu dolaze iz više zemalja među kojima su SAD, Irska i Australija, a poslodavci su u evaluaciji iskustvo sa četvorodnevnom radnom nedeljom ocenili ocenom 9 od 10.
Za tako nešto imaju i dobar razlog – većina istraživanja vezana za skraćivanje radnog vremena koja su do sada sprovedena pokazuju da produktivnost raste, tako je bilo i u ovom pilot projektu pa je prosečna dobit preduzeća koja su učestvovala porasla za 38% u odnosu na isti period prethodne godine.
Jedan slobodan dan više, uz zadržavanje istih plata, visoko vrednuju i radnici i radnice pa je tako u evaluaciji 70% njih reklo da bi se vratili na 40 sati rada nedeljno uz povećanje plata od 10 – 50%. Čak 97% zaposlenih je reklo da žele da nastave rad četiri dana nedeljno.
Sudeći po rezultatima istraživanja, zdravlje i blagostanje učesnika su znatno unapređeni. Kako objašnjava Ven Fan, vanredni profesor Univerziteta u Bostonu koji je uključen u evaluaciju projekta: „Širok spektar aspekata blagostanja pokazao je značajno poboljšanje, uključujući nivoe stresa, sagorevanja na poslu, umora i razdvajanja posla i porodice. Fizičko i mentalno zdravlje se takođe poboljšalo, zajedno sa zadovoljstvom u više domena života što može biti povezano sa boljim spavanjem i više vremena za vežbanje.“
„Veoma je ohrabrujuće to što učesnici nisu osetili povećanje intenziteta rada. To sugeriše da je strategija reorganizacije rada uspela, a učinak nije postignut dodatnim radnim pritiskom, što nije ni održivo ni poželjno“, rekla je profesorka Džulijet Šor sa Univerziteta u Bostonu koja je bila i vodeća istraživačica na projektu.
Jedna od najvećih kompanija koja je učestvovala u ovom pilot projektu završenom na kraju novembra ove godine je američka kraudfonding platforma Kickstarter. Jedan od direktora u ovoj kompaniji, Jon Leland je rekao da je četvorodnevna radna nedelja bila transformativna za njihovo poslovanje i za zaposlene.
„Osoblje je više fokusirano, angažovanije i posvećenije, što nam pomaže da postignemo svoje ciljeve bolje nego ranije. Veće zadržavanje zaposlenih i brže zapošljavanje bili su iznenađujuće moćni u poboljšanju poslovnih rezultata. Postižemo više kao organizacija, istovremeno dajući ljudima vremena da započnu nove kreativne projekte, odmore se i budu sa svojim porodicama. To je prava pobeda“, zaključuje Leland.
Skraćivanje radne nedelje na četiri dana postaje sve aktuelnija tema u mnogim zemljama, a svi dosadašnji pilot projekti pokazuju da su takvom dinamikom rada jednako zadovoljni i radnici i poslodavci. O svemu tome ste već mogli da čitate na portalu Mašina.
M.M.
