Prema poslednjim podacima Zavoda za statistiku u Srbiji je zaposleno nešto više od 123.000 građevinara, tom broju svakako treba dodati i veliki broj onih koji rade „na crno“ kao i strane radnike koji zbog različitih sporazuma ne upadaju u zvaničnu državnu statistiku. Po procenama koje su za naš portal ranije iznosili sindikati na gradilištima „na crno“ radi i do 30% od zvanične cifre zaposlenih.
Oni koje obuhvata zvanična statistika ne mogu biti preterano zadovoljni svojim zaradama pošto u proseku zarađuju manje od republičkog proseka, odnosno prema poslednjim merenjima njihova neto zarada je bila 63.000 dinara.
Pored zarada, pitanje bezbednosti i zaštite na radu je svakako među prioritetima građevinara. Gotovo svake godine u Srbiji život na radnom mestu izgubi između 50 i 60 ljudi, od čega najveći broj upravo na gradilištima. Indikativno je i da gotovo da nema značajnijih presuda protiv odgovornih lica za ove nesreće, ili se odgovornost prebacuje na niži menadžment, dok oni na vrhu ostaju zaštićeni.
U svojoj čestitci građevinarima povodom njihovog dana, Ljubisav Orbović, predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije, podseća da u ovom sektoru nema granskog kolektivnog ugovora i da je uz sve druge probleme to alarm koji javlja da se u sektoru mora puno toga menjati.
„Ekstremni uslovi rada, bilo da se radi na visokim ili niskim temperaturama, velikim visinama i nedovoljno zaštićenim iskopima, uz nezainteresovanost poslodavaca da obezbede adekvatno radno vreme i zaštitu, angažovanje radnika bez ugovora i prava, za malu dnevnicu, bez neophodne dodatne obuke poziv su i resornom ministarstvu, Vladi i inspekcijama da posebnu pažnju obrate na radnike u ovom sektoru“, navodi Orbović.

On smatra da je potrebno pozdraviti činjenicu da je građevinarstvo jedna od vodećih privrednih grana, da se svakodnevno otvaraju gradilištva i da se grade moderni putevi. Međutim, ne smemo zaboraviti one koji to stvaraju, smatra predsednik SSSS-a:
„Ne smemo se miriti sa činjenicom su oni koji grade modernu Srbiju sve siromašniji radnici, sa sve manjim pravima i sve većim rizicima od teških povreda.“
U tekućoj godini najveću pažnju je svakako privukao položaj građevinara iz Vijetnama i Kine koji rade na izgradnji fabrike kompanije Linglong u Zrenjaninu. O njihovim obustavama rada i indicijama o trgovini ljudima radi radne eksploatacije ste mogli da čitate na Mašini. Nadamo se da će svi radnici na gradilištima u Srbiji svoj sledeći praznik dočekati slobodni i zadovoljni platama i radnim uslovima.
Dan građevinara Srbije obeležava se u znak sećanja na trodnevni štrajk koji su građevinari okončali na današnji dan 1940. godine. Oni su se tada pobunili nakon neuspešnih pregovora o promeni kolektivnog ugovora i povećanju nadnica.
M.M.