FCD podseća da je i u poslednjem Izveštaju Evropske komisije o napretku Srbije konstatovano da je „socijalni dijalog i dalje slab, a naročito u pogledu uključivanja socijalnih partnera u razvoj politike koja je za njih relevantna“.
Iz ove organizacije su saopštili da podržavaju zahteve sindikata i inicijative civilnog društva da minimalne zarade moraju pratiti realne troškove života, kako bi radnicama i radnicima i njihovim porodicama omogućile dostojanstven život i kako bi se umanjili rizici za produbljivanje siromaštva u Srbiji. „Takođe, minimalna zarada mora biti izuzetak, a ne pravilo“, kaže se u saopštenju.
FCD navodi i da se, prema Zakonu o radu, pri utvrđivanju minimalne cene rada polazi „naročito od: egzistencijalnih i socijalnih potreba zaposlenog i njegove porodice izraženih kroz vrednost minimalne potrošačke korpe, kretanja stope zaposlenosti na tržištu rada, stope rasta bruto domaćeg proizvoda, kretanja potrošačkih cena, kretanja produktivnosti i kretanja prosečne zarade u Republici“.
Za danas je zakazan početak pregovora o visini minimalne zarade za sledeću godinu. Sindikati zahtevaju da taj iznos bude oko 61.000 dinara kako bi se uskladio sa visinom minimalne potrošačke korpe, dok je predsednik Aleksandar Vučić sugerisao Vladi da taj iznos bude oko 52.000 dinara čime bi ponovo ostao ispod nivoa dostojanstva.
M.M.