Nakon više od pet godina aktivnog zagovaranja Inicijative A 11, Narodna skupština Srbije je 6. septembra 2023. godine ratifikovala Opcioni protokol uz Međunarodni pakt o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima.
„Put koji je vodio do usvajanja Opcionog protokola uz Međunarodni pakt o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima (OP ICESCR) bio je dug i pun prepreka, ali je dokazao potrebu da Srbija svojim građanima omogući i ovaj mehanizam postizanja prava. Krajem decembra 2023. godine, Opcioni protokol je postao sastavni deo pravnog poretka Srbije“, u saopštenju za javnost navode iz Incijative A 11.
Opcioni protokol pruža mogućnost građanima Srbije da zaštite svoja prava pred Komitetom Ujedinjenih nacija za ekonomska, socijalna i kulturna prava, ukoliko su domaća pravna sredstva iscrpljena bez rezultata.
Osim pružanja pravnog leka u pojedinačnim slučajevima, Komitet bi mogao da pojasni i konkretizuje obaveze iz Pakta i olakša njihovu primenu pred domaćim organima.
Još jedna prednost postupka pred Komitetom bio bi veći fokus na sistemskim promenama i uklanjanju strukturalnih problema, umesto da se pravni lek svodi na utvrđivanje povreda i dosuđivanje naknade štete u pojedinačnim slučajevima. Postupci pred Komitetom mogli bi pomoći i domaćim organima da bolje razumeju obaveze u vezi sa socioekonomskim pravima i uticati na zakonodavca da usvaja rešenja koja se ne kose sa tim obavezama.
Pet godina prepreka
Kako iz A 11 navode, put ka ovoj važnoj prekretnici u zaštiti socioekonomskih prava u Srbiji bio je dug i otežan preprekama. U decembru 2018. godine, Kancelariji za ljudska i manjinska prava Inicijativa A 11 je podnela Inicijativu za ratifikaciju Opcionog protokola, koja je prosleđena Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja. Na veliko iznenađenje, resorno ministarstvo ovu inicijativu je poslednjeg dana 2018. godine odbilo bez ikakvog objašnjenja.
Tek 9. septembra 2023. godine, Narodna skupština Republike Srbije usvojila je Zakon o potvrđivanju Opcionog protokola uz Međunarodni pakt o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima, koji je stupio na snagu poslednjih dana 2023. godine.
„Put to ratifikacije Opcionog protokola pokazatelj je transformativne moći zagovaranja, posebno imajući u vidu to da Srbija tokom prethodnog UPR ciklusa, 2018. godine, nije prihvatila preporuku za ratifikaciju Protokola“, piše A 11.
Nakon uspešnog zagovaranja za ratifikaciju Opcionog protokola, Inicijativa A 11 fokusirala se na poboljšanje razumevanja značaja i funkcionisanja ovog mehanizma za zaštitu ekonomskih i socijalnih prava i načina na koji se on može upotrebiti ne samo za poboljšanje zaštite u pojedinačnim slučajevima, nego i kao sredstvo za unapređenje pravnog okvira i prakse u oblasti socioekonomskih prava.
Inicijativa A 11 će nastaviti napore usmerene ka unapređenju znanja o upotrebi Opcionog protokola i njegovom potencijalu da napravi veliku razliku u životu mnogih građana koji bi imali bolji pristup pravima koja umnogome utiču na kvalitet njihovog svakodnevnog života.
A.G.A.