„Naš Zemunski kej, koji je tradicionalno najveće šetalište, zelena, ekološka zona, mesto za odmor i rekreaciju u ovom delu grada, a i šire, meta je neplanskog-investitorskog urbanizma čiji će najavljeni projekat imati široke negativne posledice na kvalitet života lokalnog stanovništva”, navodi se u saopštenju inicijative „Odbranimo Jugu”.
Zemunski kej se suočava se s ozbiljnim urbanističkim planovima koji bi, prema mišljenju građana, doveli do drastičnih posledica u društvenom, ekonomskom, ekološkom i zdravstvenom aspektu.
Negativne posledice planiranog projekta
Građani upozoravaju da bi ovakav razvoj situacije mogao dovesti do ozbiljnih socijalnih i ekoloških problema. „Oblakoderi čija se gradnja planira značajno će povećati gustinu stanovanja i intenzitet dnevnih migracija, što će pojačati pritisak na tradicionalnu zonu rekreacije i opuštanja, a time će upravo najvažnija funkcija keja biti ugrožena“, ističe se u apelu.
Građani takođe ukazuju na ekonomske i socijalne posledice, ističući da bi gradnja luksuznih objekata stvorila elitnu zonu stanovanja koja bi povećala životne troškove za postojeće stanovništvo.
Cena življenja biće sve manje dostupna velikom broju sadašnjeg stanovništva. Povećanje poreza, komunalnih usluga i stanarina izazvaće ekonomski pritisak na radničke i penzionerske porodice, koje će biti najugroženije“, upozoravaju. Povećanje cena komunalnih usluga i poreza moglo bi izazvati raslojavanje društva i ekonomsko istiskivanje siromašnijih slojeva.
Zaštita kulturnog nasleđa
Jedan od ključnih zahteva građana je obnova zaštite hotela „Jugoslavija“ kao kulturnog dobra. Hotel, koji je deo beogradske istorije, predstavlja značajan deo kulturnog i istorijskog identiteta Beograda i Srbije, tvrde inicijatori protesta.
Kako se u saopštenju navodi, hotel „Jugoslavija” i Zemunski kej predstavljaju izuzetnu ambijentalnu celinu i zajedno sa drugim objektima čine biser modernističke i brutalističke arhitekture koji ima dublje značenje za lokalnu zajednicu.
„Rušenje hotela ‘Jugoslavija’ i radikalna izmena prostora predstavlja varvarski čin nad kulturnim i istorijskim nasleđem Beograda i Srbije“, piše u apelu, ističući da je hotel deo kolektivnog identiteta Zemunaca i Novobeograđana. Građani Zemuna i Novog Beograda pozvali su sve relevantne institucije, organizacije i javnost da se uključe u raspravu i preispitaju opravdanost ovih urbanističkih promena.
„Mi ne želimo da živimo pored noćnih klubova i splavova koji su svratište kriminala, droge i razvrata. Mi želimo da živimo mirno, jednako i sigurno kao i do sada!“, naglašavaju građani.
Zahtevi građana
Građani su podneli hitan zahtev za zaustavljanje procesa rušenja hotela i gradnje visokih objekata, kao i za vraćanje Zemunskog keja u prvobitno stanje.
„Tražimo da se momentalno zaustavi izdavanje građevinskih dozvola i vraćanje urbanističke zone u prvobitno stanje“, ističe se u apelu. Pored toga, traže da se poništi urbanistički plan za ovaj deo Beograda i da se hotel „Jugoslavija“ ponovo stavi pod zaštitu. Takođe, pozivaju na renoviranje hotela i njegovu ponovnu funkcionalnost.
„Mi želimo da živimo u zdravom okruženju, sačuvanom kulturnom baštinom i prostorima za rekreaciju, a ne da budemo žrtve neplanskog urbanizma“, poručuju građani.
Inicijativa „Odbranimo Jugu“, koja okuplja građane ovog dela Beograda, nastaviće sa svojim aktivnostima u cilju zaštite Zemunskog keja i kulturnog nasleđa, te pozivaju sve građane na solidarnost i podršku.
A.G.A.