In Memoriam: Gašpar Mikloš Tamaš (1948-2023)

Juče je u Budimpešti u 74 godini preminuo filozof Gašpar Mikloš Tamaš. Opraštamo se od druga i saborca.

Gašpar Mikloš Tamaš (Tamás Gáspár Miklós), bio je istaknuti filozof iz Mađarske. Rodio se 1948. godine u Klužu u Rumuniji, odakle je proteran 1981. godine zbog „opozicionog držanja“.

Pored svog filozofskog rada na pojmovima poput post-fašizma i etnicizma zapamćen je i kao političar, odnosno kao jedan od ključnih učesnika promene režima u Mađarskoj. Od 1989. do 1994. godine G.M. Tamaš je bio poslanik u mađarskom parlamentu, ali ubrzo se razočarao u rezultate i mogućnosti uspostavljene građanske demokratije, nakon čega je svoju filozofsku i političku aktivnost postavio na marksističke i materijalističke temelje.

Proliferan publicista i oštar polemičar, Tamaš je bio i brižan drug i saborac mnogih organizacija, pokreta, kampanja i protesta ne samo u Mađarskoj, gde je živeo poslednjih decenija svog života, već, u skladu sa svojim teorijskim i političkim pozicijama, na nadnacionalnoj razini.

Tamaševu podršku i poštovanje uživali su i studentski pokreti u Srbiji, Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini. Na prvoj večeri blokade u Beogradu 2011. godine održao je govor pobunjenim studentkinjama i studentima u okupiranom amfiteatru Filozofskog fakulteta.

„Zašto mislim da ste u pravu“, bile su mu prve reči nakon pozdravljanja blokade, i nastavio je da razvija vezu između borbe za besplatno obrazovanje i izgradnje pravednog društva mira, ljubavi i jednakosti. Bodrio je studente da se bore vedri i radosni. Snimak govora je dostupan na YouTubeu.

U godinama posle studentske blokade u više navrata je držao predavanja u Srbiji. Na interenetu se mogu pronaći niz intervjua sa Tamašem na našem jeziku. Uvek je nalazio vremena za novinarska pitanja.

Govor Gašpara Mikloša Tamaša na početku blokade Filozofskog fakulteta 2011. godine; Foto: Marko Miletić

Jednom prilikom, smo ga u sklopu dužeg razgovora pitali „štan nam je činiti“:

„Potrebna je jaka međunarodna levica koja će napokon da nastavi emancipatorski rad i da se seti reči kakve su svetski mir, prijateljstvo između naroda, internacionalnost, solidarnost, jednakost među nacijama. Jer iako su ta gesla zastarela, ispravna su. Samo što smo postali toliko cinični da se nasmejemo na njihov spomen.“, odogovrio je.

Kako u teoriji, tako i u praksi Tamaš se zalagao za autentičnost, istinitost i principijelnost. „Ništa nije potrebnije od doslednosti, jasnog sagledavanja situacije i cilja“, rekao nam je.

U poslednjim godinama života Gašpar Mikloš Tamaš je usporio svoj inače intenzivan publicistički rad i posvetio se dubinskom prošmišljanju. Objavio je knjigu Antitézis. Válogatott tanulmányok 2001–2020 (Antiteza. Odabir studija 2001-2020) 2021. godine. Prikaz knjige na engleskom je dostupan ovde. U decembru 2022. godine objavio je obiman esej Öt tanács a hazának (Pet saveta domovini). Tamaš je preminuo 15. januara 2023. godine, u 74. godini života.

Fotografija G.M. Tamaša sa crvenom zastavom na protestu 2018. godine protiv “Zakona o robovlasništvu”, iz arhive mađarskog portala Mérce, koji je objavio mnoge tekstove istaknutog filozofa; Izvor: Mérce.hu

Prethodni članak

Ponovo protest protiv izgradnje MHE Besko ispred opštine Vlasotince

Transnacionalne migracije u Srednjoj i Istočnoj Europi iz intersekcijskih perspektiva rase, roda, klase i državljanstva – ELMO-va serija

Sledeći članak