Jača li solidarnost između radnika i studenata?

Pre nekoliko dana je radnik Kolubare i član inicijativnog odbora sindikata Jedinstvo EPS Goran Perišić dobio otkaz zbog, kako je saopšteno iz ovog sindikata, podrške studentima. Studenti kažu, nije sam.

Kako su naveli iz sindikata Jedinstvo EPS, Perišić je otkaz dobio zbog, kako prenosi Direktno, nepoštovanja internih akata. Kako prenosi ovaj portal, iz EPS-a je rečeno da je „Otkaz ugovora o radu Goranu Perišiću posledica nepoštovanja internih akata i Zakona o radu. Perišić je u radno vreme na radnom mestu bez dozvole snimao poslovne objekte i sadržaj u kojem je promovisao i zastupao potrebe pojedinaca i organizacija čija delatnost nije u vezi sa poslovanjem EPS AD, a koji je kasnije objavljen na društvenim mrežama.“

To je, kako se navodi nedvosmisleno kršenje internih akata, radne discipline i Kodeksa poslovnog ponašanja.

Posle 35 godina rada u EPS-u, ćao

Iz sindikata kažu da to nije istina. „Znamo da to nije istina i znamo da se ovo dogodilo zato što smo dali podršku studentima. Ne kajemo se nimalo zbog toga i dalje čvrsto stojimo uz studente i istrajaćemo do kraja sa njima, do ispunjenja njihovih zahteva“, navode iz sindikata Jedinstvo EPS, prenosi Nova.

„Predstoji nam borba i moramo još jače da podržimo studente, jer da institucije rade ja ne bih dobio otkaz. Moj advokat će pokrenuti postupak i predstoji borba. U međuvremenu ću tražiti neki drugi posao. Kažu da je situacija čista i da će me, kad-tad, vratiti na moje radno mesto. Ja sam 35 godina radio u toj Kolubari, sve sam joj pružio a oni koji su je upropastili njima se ništa ne događa“, rekao je Perišić za N1 i upozorio da su njegove dve koleginice dobile upozorenje pred otkaz.

„Moramo se svi protiv ovakvih stvari boriti da više niko ne doživi moju sudbinu. Moramo da budemo solidarni da bi nešto mogli da promenimo“, rekao je Goran Perišić, prenosi N1.

Studenti se odazvali

Juče su studenti Elektrotehničkog fakulteta na ovaj poziv odgovorili. Oni su osudili odluku Elektroprivrede Srbije (EPS) da da otkaz Goranu Perišiću zbog toga što je na radnom mestu snimio video u kome pruža podršku studentima i objavio ga na društvenim mrežama.

„Želimo da istaknemo apsurdnost ovih navoda, jer smatramo da se ne može narušiti ugled koji je zbog višegodišnjeg neadekvatnog upravljanja preduzećem sistematski već odavno uništen, kao i da je ironično govoriti o prikazivanju u lošem svetlu preduzeća koje je godinama u mraku“, navodi se u saopštenju plenuma studenata ETF-a.

Studenti dodaju da „ako nešto znamo, znamo da računamo. Znamo da je Perišiću upozorenje na postojanje razloga za otkaz ugovora o radu izdato 24. januara, samo jedan dan nakon protesta održanog 23. januara ispred Upravne zgrade EPS-a u Balkanskoj 13, u čijoj organizaciji je on, kao član Sindikata Jedinstvo EPS, učestvovao.“

„Apelujemo i na javnost da ovaj slučaj ne ignoriše, jer nije izolovan. Još radnika zbog svoje društvene angažovanosti trpi različite pritiske od strane EPS-a i potrebna im je naša podrška. Mi ćemo biti tu za sve, ali budite i vi! Zajedno smo u ovome“, navodi se u saopštenju.

Pre Perišića otkaz je uručen i Dragoslavu Ljubičiću, povereniku sindikata Nezavisnost u EPS-u. Ljubičića su studenti takođe podržali, ali kako su se ogradili, kao radnika, ne kao predstavnika stranke. Podsećanja radi, studenti su napustili skup podrške ispred Elektroprivrede Srbije (EPS) u Balkanskoj ulici kada je Ljubičić ispred stranke SDS na čijem je čelu Boris Tadić a čiji je član, podržao studente i njihovu borbu.

Ljubičiću je 12. februara pokazano rešenje o otkazu u ogranku TENT, gde je zaposlen na poziciji „OV-TK dispečera“.

I.P.

Prethodni članak

Vlast pokušava da ugasi sve one glasove koji su hrabro govorili sve ove godine, poručuje SEOS

EXPO 2027 blokiran nakon upozorenja da ugrožava savski nasip u Beogradu

Sledeći članak