Prema odredbama Zakona o elektronskim medijima, koji je stupio na snagu 4. novembra prošle godine, navodi se u saopštenju organizacija koje su podnele krivičnu prijavu, juče je istekao mandat dosadašnjim članovima Saveta, a zakonska procedura za izbor novih članova morala je da bude pokrenuta najkasnije 4. avgusta.
„Zbog neprimenjivanja Zakona o elektronskim medijima, Srbija je dovedena u situaciju da od danas više nema telo koje donosi odluke u REM-u, kontroliše rad medija i stara se o primeni Zakona o elektronskim medijima“, navodi se.
„Kao i prethodnih godina, i poslednjih dana smo svedoci da nema sankcija za bezočna kršenja ZEM, Kodeksa novinara Srbije i profesionalnih standarda novinarstva na televizijama s nacionalnom pokrivenošću i kablovskim TV kanalima. Upravo je neaktivnost dosadašnjeg Saveta REM-a i njegovo postupanje ne u javnom, nego u interesu vladajuće stranke i sa njom povezanih medijskih mogula, dovelo do zakonskog rešenja koje podrazumeva smenu kompletnog sastava Saveta. Odlukom da suspenduje primenu zakona Nevena Đurić je praktično, i ukinula REM kao instituciju koja treba da snosi odgovornost za stanje u elektronskim medijima u Srbiji.“
Kako se prenosi u saopštenju, deo krivične prijave koju su podneli Slavko Ćuruvija fondacija, Crta, Nezavisno udruženje novinara Srbije i Nezavisno udruženje novinara Vojvodine, „nevršenjem službene dužnosti, odnosno propuštanjem da inicira zakonski postupak za izbor novih članova Saveta REM-a, predsednica Odbora najgrublje je povredila imperativne odredbe ZEM-a, te je tako zloupotrebila ceo državni aparat da bi pojedinci (dosadašnji članovi Saveta REM-a) ostvarili novčane i nenovčane beneficije koje im ne pripadaju s obzirom na to da im po sili zakona 4. 11. 2024. godine prestaje mandat. Na taj način, Nevena Đurić je drugim licima nanela štetu, teže povredila prava drugih i dovela do povrede javnog interesa u Republici Srbiji.“
Ove četiri organizacije su pozvale nadležno tužilaštvo da u što skorijem roku pokrene krivični postupak i na taj način zaštiti integritet parlamenta i pravni sistem Republike Srbije.
Istovremeno, dosadašnja predsednica Saveta REM-a, Olivera Zekić je za list Danas izjavila kako juče daje ostavku, iako joj je mandat istekao. „Ja danas dajem ostavku, a što se Informera tiče mogu samo da im čestitam”, rekla je za Danas Olivera Zekić povodom odluke tog tela da televiziji Informer dodeli regionalnu frekvenciju čime je Informer TV dobio beogradsku dozvolu (alotment Avala).
Monitoring Saveta za štampu koji je obuhvatio devet štampanih medija u periodu od 1. jula do 31. decembra 2023. godine zabaležio je 4141 tekst u kom je prekršen Kodeksa novinara Srbije. Prema tom monitoringu, najviše prekršaja imali su Alo, Srpski Telegraf i Informer.
Podsećamo i na tekst koji je objavio CINS 2022. godine, u kome se navodi da je samo za dve godine (od 2020. do 2022.) list Informer dobio je najmanje 18,3 miliona dinara javnog novca na konkursima za medijske projekte, i pored toga što konstantno krši novinarske standarde.
I.P.