Vladajuća stranka Fidesz podnela je nacrt zakona kojim se uvode stroge mere kontrole nad organizacijama koje primaju finansijska sredstva iz inostranstva i imaju uticaj na javni život u Mađarskoj. Zakon koji je predložen uveče 13. maja nosi naziv „Zakon o transparentnosti javnog života“ i predviđa niz ograničenja za tzv. „strane agente“, piše mađarski portal !!444!!.
Prema predlogu, Kancelarija za zaštitu suvereniteta dobiće ovlašćenje da identifikuje organizacije koje ugrožavaju suverenitet Mađarske, posebno ako se smatra da deluju protiv ustavnih vrednosti poput porodičnih i hrišćanskih normi, ustavnog poretka ili nacionalnog jedinstva.
Organizacije koje se nađu na crnoj listi neće moći da primaju sredstva iz dela poreza na dohodak koji građani mogu da doniraju, dok će strane donacije biti dozvoljene isključivo uz prethodnu saglasnost poreske uprave (NAV). Pored toga, rukovodioci i članovi nadzornih tela tih organizacija moraće da podnose javne imovinske kartone, a tretiraće se kao „istaknute javne ličnosti“ u kontekstu zakona o sprečavanju finansiranja terorizma.
Zakon predviđa i da banke moraju da prate transakcije i dostavljaju podatke nadležnim organima, bez pozivanja na bankarsku tajnu. Donacije koje se prime bez odobrenja biće oduzete, a organizacije će biti novčano kažnjene. U slučaju ponovljenih prekršaja, predviđena je zabrana rada.
Orban je u februaru najavio „uskršnje čišćenje“
Premijer Viktor Orban je još početkom godine najavio „uskrsnje čišćenje“ političkog i društvenog prostora od onih koje je okarakterisao kao agente stranih interesa. Tada je kritikovao američku podršku kroz USAID, tvrdeći da se njome pokušava uticati na unutrašnju politiku Mađarske. „Hitno ćemo obezbediti ustavne i pravne uslove da ne moramo nemo da gledamo kako paracivilne organizacije u javnom životu služe stranim interesima i organizuju političke akcije”, rekao je Orban, kako je preneo mađarski portal
Iako je zakon formalno predložio poslanik, Orbanova vlada je prethodno najavila donošenje ovakvih mera, što ukazuje na direktnu političku pozadinu inicijative. Zakon bi trebalo da stupi na snagu u roku od tri dana od objavljivanja, dok će se poreska ograničenja primenjivati od sledeće godine.
Kancelarija za zaštitu suvereniteta već postoji. Ona je sa radom počela prvog januara 2024. godine. Objašnjenje za njeno osnivanje stoji na sajtu Kancelarije, i glasi ovako: „Svet je ušao u eru velikih globalnih promena. Zbog rata koji se odvija u našem susedstvu, ilegalnih migracija, promena u informaciono-komunikacionim tehnologijama, svetskoj trgovini i ravnoteži među velikim silama, kao i zbog borbe za resurse i uticaj, te sve većih pretnji od terorizma, pokušaji stranog mešanja će se, prema predviđanjima, dodatno pojačati.
U cilju suprotstavljanja napadima usmerenim protiv nacionalnog suvereniteta, na osnovu člana R) stav (4) Ustava Mađarske, 1. februara 2024. započela je sa radom Kancelarija za zaštitu suvereniteta“.
Predstavnici civilnog sektora već izražavaju zabrinutost da novi zakon predstavlja ozbiljan udarac za slobodu udruživanja i izražavanja, i da bi mogao dodatno da suzi prostor za nezavisno delovanje organizacija u Mađarskoj.
I.K.