„Marš na Drinu“ – studenti u blokadi najavili protest protiv Rio Tinta u Loznici 9. maja

Studenti, srednjoškolci i građani iz Beograda i Novog Sada pešice i biciklima putuju u Loznicu kako bi rekli ne rudniku litijuma kompanije Rio Tinto.

Kako je navedeno u saopštenju studenata u blokadi iz Loznice, koje je objavljeno na Lozničkim novostima, protest „Marš na Drinu“ najavljen je za 9. maj, Dan pobede nad fašizmom, uz slogan „Sloboda dolazi kao bujica“.

„Marširamo u ime svih koji su ostavljeni da pate u tišini. U ime onih koji su izgubili živote, a nisu dobili pravdu. U ime onih koji brane svoju zemlju od pohlepe, jer država to ne čini. U ime svih nas koji živimo u zemlji u kojoj je istina luksuz, a odgovornost nepoznat pojam. Više od šest meseci prošlo je od tragedije na novosadskoj železničkoj stanici, u kojoj je poginulo 16 ljudi. Nadstrešnica je pala, a sa njom i sve iluzije o odgovornosti i brizi za ljudski život. Nadležni ćute. Krivci se kriju. Žrtve su zaboravljene. A mi stojimo u blokadi, dok neko i dalje mirno sedi u kancelariji, kao da se ništa nije dogodilo“, saopštili su loznički studenti u blokadi.

Kako navode, njihovi zahtevi ostaju jasni: objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji železničke stanice u Novom Sadu, odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata, aktivista i građana, podnošenje krivičnih prijava protiv svih koji su napadali studente, profesore i građane i povećanje budžeta za visoko obrazovanje za 20 odsto.

„Ne marširamo samo za nas. Marširamo i za zemlju. Dok mi protestujemo u gradovima, u Gornjim Nedeljicama ljudi i dalje brane sopstvena dvorišta od korporativne eksploatacije. Bore se za vodu, za vazduh, za groblja svojih predaka. Rio Tinto možda menja ime, ali bageri ostaju isti. A vlast gleda u stranu. Zar je napredak ono što nas truje? Zar mora budućnost da dođe preko tuđih suza? Dok selo tiho umire, mi biramo da vičemo. Jer to nije samo borba za prirodu, to je borba za pravo da odlučujemo o sopstvenom životu. ‘Marš na Drinu‘ simbolizuje otpor, zajedništvo i odgovornost“, prenose Lozničke novosti.

Ovim skupom želimo da iskažemo solidarnost sa porodicama stradalih u tragediji na železničkoj stanici u Novom Sadu i nastavimo borbu za pravdu, odgovornost i dostojanstvo svih građana Srbije, navodi se u njihovom saopštenju.

Protest protiv Rio Tinta, avgust, 2024. Foto: Mašina

Redosled programa protesta biće:
• 11:52 – Odavanje počasti stradalima u Novom Sadu
• 13:00 – Monolozi glumaca
• 16:30 – Odavanje počasti žrtvama fašizma
• 16:31 – Govori
• 17:44 – Odavanje počasti stradalima u Novom Sadu
• 18:00 – Doček trkača iz Tekeriša
• 18:30 – Blokadni hor
• 19:30 – Buka

Zahvaljujući građanskom otporu, Vlada Republike Srbije je 2022. godine otkazala projekat rudnika. Ipak, u poslednjih godinu dana ponovo je započela razgovore sa multinacionalnom kompanijom jer je predsednik Aleksandar Vučić navodno „obećao“ rudnik nemačkoj vladi.

Podsećamo da dolina Jadra sadrži jedno od najvećih ležišta litijuma u Evropi. Planirana godišnja proizvodnja iznosi 58.000 tona, što bi činilo 17% potražnje evropske automobilske industrije.

A.M.

Prethodni članak

U nedelju zakazan protest radnica i radnika u predškolstvu

Da li protesti odmažu ili pomažu turizmu u Srbiji?

Sledeći članak