„Nećemo litijum, nećemo da budemo rudarska kolonija“, kaže Ranka Savić predsednica ASNS-a

Asocijacija slobodnih i nezavisnih sindikata (ASNS) je iznela kolektivni stav da su protiv rudarenja litijuma u Srbiji. U razgovoru za Mašinu, predsednica ovog sindikata, Ranka Savić, kaže da postojeća iskustva sa rudarenjem u Srbiji, zagađenjem i nepoštovanjem radnih prava ne ulivaju nadu da bi sa Rio Tintom bilo drugačije.

Ranka Savić

„U petak je bila sednica Predsedništva sindikata i na moje veliko zadovoljstvo jednoglasno je izglasana odluka protiv kopanja litijuma“, kaže Ranka Savić za Mašinu.

Ona smatra da je ova odluka izuzetno bitna s obzirom da sindikat nije politička partija, da su u njemu zastupljeni članovi raznih političkih opcija: „Dakle, i članovi SNS-a su glasali protiv kopanja“.

„Stav ASNS oko litijuma je da se ni po koju cenu ne treba dozvoliti realizacija ovog projekta. Po nama on Srbiji, srpskim radnicima i građanima ne bi doneo ništa dobro, ni u ekonomskom ni u zdravstvenom pogledu“, rekla je Savić.

Kako kaže naša sagovornica, sindikati najbolje znaju koliko se u Srbiji ne poštuju zakoni.

„Znamo dobro i kako prolaze radnici i građani Bora. Koliko su Kinezi u Boru uložili u zaštitu životne sredine? Niko ne govori o povećanju smrtnosti u Boru, o zagađenju, povećanju karcinoma itd. Zašto bi bilo drugačije u Jadru? Kompanija kao što je Rio Tinto će prevashodno voditi računa o profitu. Inspekcije će na naše pozive odgovarati – da je sve u redu, kao što to uvek rade kada su strane kompanije u pitanju“, smatra predsednica ASNS-a.

Ova sindikalna centrala do sada nije uzimala aktivno učešće u debati oko litijuma niti u protestima koji su se dešavali. Ipak, sa odlukom Predsedništva sindikata to će se promeniti, veruje naša sagovornica.

Ona kaže da će u oktobru ASNS pokušati da organizuje debatu oko litijuma sa svim relevantnim učesnicima, i onima koji su protiv i koji su za, kako bi se čuo relevantan glas stručnjaka koji o tome znaju više nego predstavnici sindikata.

„Mi znamo da nećemo litijum, nećemo devastaciju naše plodne zemlje, naših reka i vazduha. Nećemo da budemo ničija rudarska kolonija. Kome treba litijum neka kopa kod sebe, a mi ćemo prodavati hranu, koja će u vremenima koja dolaze biti skuplja od litijuma“, zaključuje Ranka Savić.

Mašina će nastaviti da objavljuje stavove sindikata i sidnikalnih predstavnika i predstavnica i relevantnih stručnjaka za radna i socijalna prava o pitanju rudarenja litijuma u Srbiji.

M.M.

Prethodni članak

Bolt vozači traže status radnika

„Vlast mora da štiti javni interes, a ne interes jedne multinacionalne kompanije“, kaže Čedanka Andrić, predsednica UGS Nezavisnost

Sledeći članak