Otkazi „obogaćeni“ kršenjem ustavnih prava, zlostavljanjem i diskriminacijom

Centar za politike emancipacije – CPE je ukazao na kršenje radnih i ustavnih prava u slučajevima nekoliko otkaza koje su dobila lica koja su javno izrazila podršku aktuelnim protestima.

U proteklih nekoliko nedelja svedoci smo više slučajeva otpuštanja u različitim javnim preduzećima, pa i ministarstvima, ljudi koji su na neki način iskazivali podršku studentskim protestima, kao i onima koji su sindikalno organizovani, podseća Centar za politike emancipacije – CPE.

Oni šalju podršku svima koji su nezakonito dobili otkaze i izražava nadu da će istrajati u borbi za pravdu, kao i da će dobiti adekvatnu zaštitu od nadležnih institucija, ali i podršku šire javnosti.

Kao organizacija koja se bavi radnim pravima CPE ukazuje na obrasce kršenja radnih prava koje su primetili u slučajevima otkaza poverenika sindikata EPS „Nezavisnost“, Dragoslava Ljubičića, radnika Kolubare i člana inicijativnog odbora sindikata „Jedinstvo“ EPS, Gorana Perišića, Marije Zec, koja je bila zaposlena u Ministarstvu poljoprivrede i Momira Pejatovića, koji je otpušten iz Narodnog pozorišta u Leskovcu.

Pejatović, Ljubičić, Perišić, Zec

„U ovih nekoliko slučajeva mogli smo da primetimo kršenja radnih prava po nekoliko osnova – od kršenja ustavnog prava na slobodu mišljenja i izražavanja, pa do zlostavljanja i diskriminacije“, navodi se u saopštenju.

„U slučaju Momira Pejatovića, koji je svedočio o tome kako je od početka protesta u Leskovcu trpeo mobing u vidu menjanja sistematizacije i naziva njegovog radnog mesta, kao i česte pretnje otkazom, možemo zaključiti da se njegov otkaz desio kao posledica mobinga i diskriminacije, odnosno da je prekršen Zakon o sprečavanju zlostavljanja na radu. Takođe, Zakon o zabrani diskriminacije izričito zabranjuje diskriminaciju zasnovanu na političkim uverenjima“, navodi se dalje.

Iz CPE-a komentarišu da je slučaj Dragoslava Ljubičića, poverenika sindikata „Nezavisnost“ u EPS po ovim stavkama sličan. „Verujemo da je u ovom slučaju moguće dokazati i da je izvršeno krivično delo iz člana 152 Krivičnog zakonika – sprečavanje sindikalnog delovanja“.

Tome, kako konstatuju iz CPE, nalikuje i otkaz koji je dobio Goran Perišić, radnik Kolubare, koji je otpušten uz navode da je „na radnom mestu snimao poslovne objekte i sadržaj u kojem je promovisao i zastupao potrebe pojedinaca i organizacija čija delatnost nije u vezi sa poslovanjem EPS AD, a koji je kasnije objavljen na društvenim mrežama“. „I u ovom slučaju je prilično jasno da je u pozadini Perišićevog otkaza diskriminacija i sprečavanje sindikalnog delovanja, premda poslodavac kao razlog za otkaz navodi povredu radne discipline“, smatraju u Centru za politike emancipacije.

„Ukoliko se pokaže da je Marija Zec otpuštena kao tehnološki višak, a da za njenim radnim mestom i dalje postoji potreba, takođe govorimo o nezakonitom otkazu, ali i o mogućoj diskriminaciji po osnovu političkih uverenja“, naglašava se.

Važno je da znamo svoja prava

Dok protesti koje predvode studentkinje i studenti u Srbiji ne gube zamajac, već naprotiv, dobijaju podršku šire javnosti i različitih struka, CPE želi da pruži podršku svima koji se proteklih meseci i nedelja zbog svog delovanja suočavaju sa pritiscima i pretnjama na radnom mestu.

„U situaciji pojačane kontrole i pritisaka na zaposlene koji podržavaju proteste ili odbijaju da učestvuju na skupovima koje organizuje vladajuća stranka, važno je da znamo svoja prava na radnom mestu, ali i kako da izbegnemo da damo poslodavcu mogućnost da ‚legalizuje‘ otkaz, iza kojeg se kriju diskriminacija i mobing“, skreću pažnju iz CPE. Kako dodaju; „U tom smislu savetujemo da se informišete o pravilnicima poslodavca o ponašanju na radnom mestu i da u toku radnog vremena izbegavate objavljivanje različitih sadržaja koji se mogu protumačiti kao povreda radne discipline, čak i na privatnim profilima na društvenim mrežama“.

Iz Centra politike emancipacije savetuju da se svi slučajevi u kojima postoji podozrenje da je otkaz nezakonit, prijave Inspektoratu za rad. „Svesni smo da je poverenje u Inspektorat nisko. Ukoliko mislite da su inspektori svoj posao obavljali nesavesno, protiv njih je moguće podneti krivičnu prijavu za zloupotrebu službenog položaja iz člana 359 Krivičnog zakonika, što i inače treba činiti za nepostupanje ili vidljivo postupanje u korist poslodavca“, navode.

Pravo na rad je neotuđivo pravo svih, poručuju iz CPE.

I.K.

Prethodni članak

Dopisništvo RTS-a se oglasilo nakon što je Vučić njihovu koleginicu nazvao „imbecilom”

„Ljubi se Sever i Jug“: Podrška sa severa Evrope za studente u Srbiji

Sledeći članak