Peticija je pokrenuta nakon formiranja Radne grupe za analizu trenutnog stanja finansiranja i preformansi visokog obrazovanja u Republici Srbiji i za izradu Nacrta zakona o visokom obrazovanju.
Peticiju su pokrenuli Pobunjeni univerzitet Beograd, Slobodni univerzitet Kragujevac, Slobodan univerzitet Novi Sad, Slobodni univerzitet Niš, Forum Univerziteta umetnosti u Beogradu, Slobodni Državni univerzitet Novi Pazar, Proaktiv Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici.
U njoj ovi kolektivi izahtevaju ispunjenje studentskih zahteva, uključujući raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora, prekid političkih pritisaka na univerzitete, prekid rada na novom zakonu koji po njima obesmišljava autonomiju univerziteta i oslobađanje „političkih zatvorenika“.
„Izražavamo duboku zabrinutost zbog informacija da se priprema donošenje novog Zakona o visokom obrazovanju, u izuzetno kratkom roku, a koji bi – ukoliko bude usvojen – doveo do trajne i nepovratne erozije javnog visokog obrazovanja. Ovaj Zakon predstavlja fundamentalni napad na autonomiju univerziteta, akademske standarde i javnu funkciju visokoškolskih ustanova. U pitanju nije reforma, već demontaža – radikalno menjanje uloga fakulteta i profesora, njihovo svođenje na „ponuđače usluga“ u sistemu koji se otvara ka potpunoj tržišnoj logici i komercijalizaciji obrazovanja“, navodi se u tekstu peticije.
„Svako insistiranje na nelegalnoj i nelegitimnoj onlajn nastavi, koja nema uporište u zakonima ni podršku studenata u blokadi, vidimo kao poslednji pokušaj vlasti da uruši sistem visokog obrazovanja“, navodi se.
To urušavanje počelo je, kako navode, „sramnom Uredbom 5/35, neisplaćivanjem sredstava za materijalne troškove, nezakonitim umanjenjem plata univerzitetskom nastavnom osoblju i najavama ukidanja finansiranja državnih visokoškolskih ustanova. Fingiranje nastavnog procesa nanosi štetu studentima, nastavnicima i čitavom društvu. Fingirane diplome su nas i dovele do situacije u kojoj je svaki korak opasan po život.“
U tekstu peticije se navodi da pokretači osuđuju nastojanja vlasti da „zastraši i ućutka studente, profesore, aktiviste i građanerazličitim sredstvima mentalne, fizičke i finansijske prinude.“
„Podsećamo da je osnovna svrha visokog obrazovanja – obrazovanje i osnaživanje budućih generacija, doprinos društvenom razvoju, nauci i kritičkom mišljenju.“
Peticijom se zahteva i momentalna obustava pokušaja komercijalizacije i privatizacije visokog obrazovanja kroz zakonske izmene koje, kako tvrde, marginalizuju društvenu i naučnu misiju univerziteta.
„Ova borba se ne vodi za privilegije, već za pravo na obrazovanje kao javno dobro“, zaključuje se u saopštenju.
I.M.