Privođenje građana zbog protesta je zloupotreba policije, tvrde advokati

Aktuelna „kampanja“ hapšenja aktivista zbog protesta protiv rudarenja litijuma je „gruba zloupotreba represivnog aparata države protiv građana“, navodi se u saopštenju koje potpisuje trinaest advokata iz Beograda i Niša, prenose mediji.

demonstranti i policijski kordon

Advokati „izražavaju duboku zabrinutost zbog talasa neosnovanog maltretiranja, uznemiravanja, hapšenja, privođenja, saslušanja, pretresanja, pritvaranja i oduzimanja imovine brojnih aktivista širom Srbije što je očigledno motivisano njihovim javnim istupanjima i učešćem na nedavnim protestima“, piše u saopštenju a prenosi N1.

Advokati smatraju „više nego očiglednim da se radi o gruboj zloupotrebi represivnog aparata države protiv građana koji se na legitiman način koriste svojim neprikosnovenim i neotuđivim pravima na slobodu govora, okupljanja i udruživanja“.

„Upozoravamo da se ovakvim postupanjem nosilaca pravosudnih funkcija dovodi u pitanje kredibilitet celokupnog pravosudnog sistema i podsećamo da su oni dužni da svojim ponašanjem i postupanjem građanima ulivaju poverenje u sopstvenu nezavisnost i samostalnost“, navodi se u saopštenju koje prenosi N1.

Ovo saopštenje potpisuju advokati Rodoljub Šabić, Dejan Putniković, Luka Jovanović, Ana Matić, Ivan Ninić, Jovan Rajić, Miroslav Živković, Aleksandar S. Petrović, Bojan Čedić, Zlata Rašević, Ivan Vukoje i Čedomir Kokanović i Dragana Milutinović.

Podsetimo, zbog aktivnosti na društvenim mrežama koje su povezane sa najavama blokada i protestima protiv projekta Rio Tinto u Srbiji, prethodnih nedelja je privedeno ili saslušano više desetina građana i građanki. Demokratska stranka je navela da je u pitanju oko 60 aktivista i građana, među kojima je bila i jedna trudnica.

Predstavnici Demokratske stranke su u utorak izneli da je u vezi s protestima protiv litijuma i zbog aktivnosti na društvenim mrežama u Srbiji privedeno ili saslušano oko 60 aktivista i drugih građana.

Mediji svakodnevno javljaju o privođenjima i pretresanjima stanova aktivista širom Srbije, a čini se da se ovaj trend trenutno ne zaustavlja.

I.P.

Prethodni članak

Vapaj prosvetnih radnika: „belim štrajkom“ u novu školsku godinu

Građani protiv „zlatiborizacije“ Golije

Sledeći članak