Produžen pritvor novosadskim aktivistima, Marija Vasić započela štrajk glađu i žeđu

Viši sud u Novom Sadu je danas saopštio da je produžen pritvor protiv šestoro okrivljenih članova i članica Pokreta slobodnih građana i organizacije Stav iz Novog Sada.

U saopštenju se navodi da je vanpretresno veće Višeg suda u Novom Sadu jednoglasno donelo rešenje kojim je prema okrivljenima produžen pritvor za 30 dana.

„Više javno tužilaštvo u Novom Sadu je dana 12.05.2025. godine podnelo optužni predlog protiv okrivljenih Cvijetić Mladena, Đurić Srđana, Dinić Lazara, Vasić Marije, Jovović Lada, Stefanović Davora, Đorđević Branislava, Bagarić Dejana, Pajić Mile, Antić Doroteje, Pitulić Anje i Dražić Jovana, zbog krivičnog dela pripremanje dela protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Srbije u saizvršilaštvu iz čl.320 st.1 i 2 u vezi sa čl.33 KZ u vezi sa krivičnim delom napad na ustavno uređenje iz čl.308 KZ i krivičnim delom pozivanje na nasilnu promenu ustavnog uređenja iz čl.309 st.1 KZ. U optužnom predlogu, tužilac je između ostalog predložio da se prema okrivljenima koji se nalaze u pritvoru, pritvor produži“, navodi se u saopštenju.

Vanpretresno veće ovog suda je našlo da u odnosu na sve okrivljene i dalje stoje razlozi za zadržavanje u pritvoru: „Ovo iz razloga što iz sadržine spisa predmeta proizlazi osnovana sumnja da su okrivljeni izvršili krivično delo na način kako je to detaljno opisano u podnetom optužnom predlogu.“

Sud dalje navodi da je „ceneći težinu, prirodu i način izvršenja krivičnog dela, odnosno da su okrivljeni osnovano sumnjivi da su isto izvršili u vezi sa aktuelnim protestima studenata i drugih građana, odnosno da su osnovano sumnjivi da su dogovarali i planirali da tokom protesta pod sloganom „15. za 15“, a čije održavanje je bilo zakazano za dan 15.03.2025. godine u Beogradu, izvrše krivično delo za koje su osnovano sumnjivi u ovom krivičnom postupku, te da je opštepoznata činjenica da protesti studenata i drugih građana traju još od početka novembra 2024. godine, u kontinuitetu, pri čemu isti i dalje traju, odnosno takvi protesti se gotovo svakog dana održavaju, veće je našlo da sve navedene okolnosti po svom kvalitetu i značaju, kao i međusobnoj povezanosti, predstavljaju osobite okolnosti koje ukazuju na osnovanu bojazan da bi okrivljeni ukoliko bi se našli na slobodi u kratkom vremenskom periodu mogli ponoviti krivično delo, te je produženje pritvora protiv okrivljenih po ovom osnovu nužno i opravdano, a u cilju obezbeđenja nesmetanog vođenja ovog krivičnog postupka.“

Veće je, navodi se, posebno razmotrilo i primenu neke od „blažih mera koje su predviđene odredbama ZKP-a, ali je stava da je intenzitet osobitih okolnosti i dalje takav odnosno da i dalje nije opao, zbog čega je u konkretnom slučaju, pritvor, još uvek, jedina adekvatna i svrsishodna mera.“

Štrajk glađu i žeđu

Marija Vasić, jedina pritvorena žena među okrivljenima za ovo delo, inače nastavnica sociologije u Jovinoj gimnaziji u Novom Sadu, je stupila u štrajk glađu i žeđu i odbija da prima infuziju.

Ovaj korak je Vasić najavila nekoliko dana ranije. Kako saznajemo, ona iz pritvora poručuje: „Tražim oslobođenje nezakonitog pritvora i ja cu svojim životom da protestujem protiv toga, jer milost ne tražim, niti bih vam je dala.“

Najavljen protest

Radivoje Jovović, predsednik novosadskog odbora Pokreta slobodnih građana je na društvenim mrežama najavio protest ispred suda za sutra, 14. maj u 11 časova, a ukoliko odluka o pritvoru ne bude promenjena najavljuje blokade suda i tužilaštva od četvrtka.

Podsećamo, Mladen Cvijetić, Srđan Đurić, Lazar Dinić, Marija Vasić, Lado Jovović i Davor Stefanović su privedeni 14. marta i od tada se nalaze u pritvoru na Klisi u Novom Sadu, dok je raspisana poternica za još šest aktivistkinja i aktivista organizacije Stav koji nisu u zemlji.

I.M.

Prethodni članak

„Iz Srbije s otporom“: panel diskusija u Londonu o studentskim protestima

Neformalna mreža akademske zajednice: Sveobuhvatna zloupotreba pravosudnih institucija u cilju političkog progona

Sledeći članak