Organizacije civilnog društva ocenjuju da je veliki broj neosnovanih privođenja i pritvaranja građana poslednjih nedelja praćen „propagandnom ofanzivom protiv navodnih stranih plaćenika“ koji su optuženi da „u interesu neprijateljskih zemalja ruše državni poredak“
„Cilj takvih manipulacija koje plasiraju predstavnici vlasti i njoj bliski mediji je da se opravda represija prema političkim neistomišljenicima i da se građani strahom odvrate od učestvovanja u legitimnim i legalnim protestima“, navodi se u saopštenju koje je zasad potpisalo dvadesetak građanskih udruženja.
Kako se navodi, u ovakve manipulacije spada i „raskrinkavanje tokova finansiranja specijalnog rata protiv Srbije“ koje je na Informer televiziji 20. avgusta „uživo“ „igrao“ Dragan J. Vučićević, vlasnik Informera.
„Bio je to ekstremno jeftin, ali i isto tako opasan pokušaj manipulacije javnošću, kojim se na nišan stavlja veliki broj ljudi koji pošteno rade u organizacijama civilnog društva“, navodi se u saopštenju.
Najveći „strani plaćenik“ je država
Predstavnici civilnog društva skreću pažnju na to da je nemoguće izbrojati situacije u kojima se tokom poslednjih decenija aktivirala priča o stranim plaćenicima, „uvek sa zlom namerom prema onima koji se bore za ljudska prava, demokratiju i vladavinu prava“, iako su organizacije civilnog društva sasvim transparentne u odnosu na donacije koje primaju i iz inostranstva. S tim u vezi, naglašavaju, treba ponovo da se istakne i činjenica da ubedljivo najveći deo stranih donacija prima država Srbija, odnosne njene institucije.
„Prema podacima OECD-a, 85,7 odsto donacija i međunarodne razvojne pomoći usmereno je ka vladi i državnim entitetima. Dodatnih 12,3 odsto se donira kroz udruženja, fondacije i međunarodne organizacije za projekte donatora, a tek 2 odsto direktno za rad organizacija, koje tim novcem često pružaju socijalne i druge usluge ugroženima – usluge koje vrlo često država zapostavlja kao svoju obavezu“, navode udruženja.
Osnovana sumnja da Vučićević ima pristup zaštićenim podacima iz državnih institucija
U saopštenju se skreće pažnja i na to da je u obraćanju na TV Informer Vučićević baratao i (navodnim) podacima koji nisu (ili ne bi trebalo da budu) javno dostupni – npr. iznosima zarada zaposlenih u civilnom sektoru.
„To budi zastrašujuću, ali sasvim osnovanu sumnju da iz raznih državnih institucija zaštićeni podaci odlaze pravo u ruke čoveka koji je za svoj (vrlo unosan) posao odabrao da blati, kleveće i ugrožava nedužne. Neovlašćeno deljenje poverljivih podataka je krivično delo, a posebno je zabrinjavajuće kada se zakon krši pod okriljem institucija“, naglašava se u saopštenju.
Od organa vlasti se zahteva da zaustave i spreče progon građana
Organizacije civilnog društva ovim povodom od najviših organa vlasti države Srbije zahtevaju da zaustave progon i zastrašivanje građana koji na miran način izražavaju neslaganje s nekim od odluka vlasti.
„Na građane Srbije apelujemo da ne nasedaju na jeftine propagandističke optužbe protiv njihovih sugrađana koji rade u civilnom sektoru Srbije i posvećeni su borbi za zajednički, javni interes“, zaključuje se.
Saopštenje su potpisali Autonomni ženski centar, Beogradska otvorena škola, Beogradski centar za bezbednosnu politiku, Beogradski centar za ljudska prava, BIRN, Centar savremene politike, Crta, Evropski pokret u Srbiji, Fond za humanitarno pravo, Građanske inicijative, Heartefact, Helsinški odbor za ljudska prava, Inicijativa mladih za ljudska prava, NUNS, Partneri Srbija, Polekol, RERI, Slavko Ćuruvija fondacija, Trag fondacija, YUCOM i Zaječarska inicijativa.
I.K.