Udruženje arhitekata Srbije u čijem sastavu su i Društvo arhitekata Beograda, Društvo arhitekata Novog Sada, Društvo arhitekata Niša, Društvo arhitekata Zrenjanina, Društvo vranjskih arhitekata kao i Društvo arhitekata Valjeva, objavilo je povodom tragičnog događaja na Železničkoj stanici u Novom Sadu saopštenje u kojem izražava najdublje i najiskrenije saučešće porodicama nastradalih, ali i svim građanima Novog Sada.
Zbog težine događaja, kao krovno udruženje arhitekata u Republici Srbiji, oni zahtevaju od nadležnih institucija da pod hitno i bez odlaganja sprovedu nezavisne krivične i stručne istrage koje se, prema njihovim rečima, „moraju završiti procesuiranjem svih odgovornih lica“.
„Jedino takav epilog može zaštiti arhitektonsku i inženjersku struku od kolektivne degradacije, a najvažnije, porodicama nastradalih pruži barem delimičnu utehu i osećaj pravde,“ objavili su.
Da bi se ovo i desilo, iz Udruženja apeluju na sve kolege koje će biti uključene u ovu istragu da deluju prema najvišim etičkim i moralnim standardima struke, ali i ljudskosti. „Apelujemo i na sve vršioce javnih dužnosti da se uzdrže od paušalnog prebacivanja krivice i sačekaju ishod istrage“, naglasili su.
„Sa jedne strane preterana formalna regulacija, a sa druge strane suštinska deregulacija na terenu, konstantno marginalizovanje struke, kao i korupcija i nemar doveli su do toga da razvoj naših gradova deluje često kao bojno polje, koje je, nažalost, počelo da odnosi i žrtve. Zato se iskreno nadamo da će ovaj događaj biti kamen međaš, posle kojeg ćemo svi zajedno i solidarno promeniti ustaljene negativne prakse i podići nivo odgovornosti struke, kao i kvalitet i odgovornost u razvoju naših gradova“, poručili su iz Udruženja i dodali:
„Samo tako ovaj događaj neće postati još jedan nesrećni slučaj u nizu.“
Oni su se osvrnuli i na istorijat objekta i objasnili da je pre tačno šezdeset godina arhitekta inženjer Imre Farkaš, zajedno sa svojim timom inženjera i graditelja, u veoma limitiranim finansijskim, tehnološkim i vremenskim uslovima uspeo je da sagradi ovaj velelepni modernistički objekat, koji je izdržao test vremena.
„Nažalost, šezdeset godina kasnije naša generacija inženjera i izvođača, sa veoma izdašnim budžetom, naprednom tehnologijom i dovoljno vremena nisu uspeli da prođu ovaj test, dozvolivši da objekat u vlasništvu Republike Srbije, rekonstruisan sredstvima i pod nadležnošću organa Republike Srbije postane opasnost po bezbednost građana Novog Sada i nažalost dovede do ovog tragičnog stradanja 14 osoba“, poručili su.
V.K.