Bivši poverenik građana za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić na Peščaniku podseća javnost da je pravo građana na protestna okupljanja legitimno i Ustavom zajamčeno. Policija na takva okupljanja, kako kaže, „može reagovati ali samo na zakonima predviđen način“.
„S tim u vezi su generalno nezaobilazne odredbe Zakona o policiji koje izričito predviđaju da su policijski službenici kad deluju bez uniformi dužni da se, pre početka primene svakog policijskog ovlašćenja, predstave pokazivanjem službene značke i službene legitimacije“, skreće pažnju Šabić.
„Samo izuzetno, ako u konkretnom slučaju okolnosti ukazuju da bi to moglo ugroziti postizanje zakonitog cilja, neće se predstaviti na taj način već će na svoj status upozoriti rečju: ‚Policija‘ a odmah po prestanku tih okolnosti dužni su da se predstave značkom i legitimacijom“, naglašava.
Policija ne sme da hapsi bez oznaka, uniforme i predstavljanja
Društvenim mrežama kruže snimci na kojima se vidi da je policija postupala drugačije. Momka koji tvrdi da je upravo od njih branio devojku dvojica muškaraca u civilu su vukli niz ulicu bez da se legitimišu sve dok ih nije okružio već broj građana voljnih da to zaustave.
„Praksa da policajci bez oznaka, neuniformisani, ne predstavljajući se, hapse demonstrante i silom ih odvode iz mase okupljenih, nije samo nezakonita već i realno vrlo opasna“, komentariše bivši poverenik građana za informacije od javnog značaja.
Ako se povampiri Zakon o unutrašnjim poslovima, da li će smeti?
Podsetimo se ovom prilikom i činjenice da je MUP dva puta pokušao da progura Zakon o unutrašnjim poslovima formulisan tako da policija dobije više prava da se o vama informiše, a vi o njoj – manje. Kako smo pisali prilikom prethodnog pokušaja, krajem 2022, da je zakon prošao službenici MUP-a bi smeli da nose kamere na telu, ali zato na uniformi ne bi morali da nose vidljive pločice sa imenima i prezimenima, koje su sada i dalje (kada su u uniformi) dužni da nose. Ove pločice bile bi zamenjene šifrom.
Po aktuelnom Zakonu o policiji policija ne sme da vas lema i odvlači ako na protestima ispoljavate gandijevske tehnike. To bi bilo ukinuto Zakonom o unutrašnjim poslovima. Kako je tada za nas komentarisao Radivoje Jovović, sila bi smela da se primeni nad građanima koji sede, kleče, leže ili se drže za nešto. „Zamisli, ti se, recimo, držiš za banderu, a policajac ima pravo da primeni ovlašćenja koja su jako široko postavljena ovim nacrtom zakona“, pojašnjavala je 2022. advokatica Danijela Nestorović, narodna poslanica iz stranke Zajedno.
Da je Zakon o unutrašnjim poslovima prošao, policija bi smela i da pretresa stanove bez naloga, a građani koji sarađuju sa policijom, u narodu poznatiji kao žbiri i parapolicijske formacije, bi dobili status policijskih službenika i posebne privilegije.
Zakon o unutrašnjim poslovima bi kriminalizovao građanski otpor. Civilno društvo se tek odbranilo od opasnih izmena predloženih izmenama i dopunama Krivičnog zakonika, ali je po pitanju izmena oba zakona na konstantnom oprezu.
I.K.