Zabrana Parade ponosa u Mađarskoj je početak Orbanove predizborne kampanje

Viktor Orban je pre dve nedelje zabranio održavanje Parade ponosa, izazvavši masovne proteste – ali i terajući svog glavnog političkog protivnika da zauzme stranu na političkom spektru.

Mađarski parlament je 18. marta usvojio zakon o zabrani protesta koji „promovišu ili prikazuju homoseksualnost ili tranziciju polova za decu“. Cilj zakona je da se zabrani parada ponosa zakazana za 28. jun.

Donošenje zakona je izazvalo tri masovna protestnih okupljanja u Budimpešti, uključujući veliki protest održan prvog aprila.

Pored efektivne zabrane Prajda, zakon omogućava policiji da koristi kamere za prepoznavanje lica da identifikuje ljude koji prisustvuju događaju (zvuči poznato?), a uvode se i novčane kazne za učesnike, i to visine oko 500 evra. Mađarski premijer preti i da će „obuzdati“ strano finansiranje nezavisnih medija i nevladinih organizacija u Mađarskoj.

„Novi zakon očigledno krši ne samo Evropsku konvenciju o ljudskim pravima, već i mađarski ustav. Kao takav, paralelno sa tim, u parlamentu je uveden ustavni amandman (petnaesti od 2012. godine) kojim je propisano da pravo dece na zaštitu i negu neophodnu za njihov pravilan fizički, mentalni i moralni razvoj ima prednost nad svim ostalim osnovnim pravima, osim prava na život“, piše za BIRN Bea Bako, komentarišući da je ustavni amandman još pred parlamentom, dok je zakon o zabrani Prajda već usvojen. (Zvuči poznato?)

Vladajuća stranka, Fides, zato planira i da u aprilu iskoristi dvotrećinsku većinu u parlamentu da usvoji ustavni amandman kojim će se kodifikovati zabrana javnih LGBTK+ događaja.

Organizatori su najavili da će se događaj, koji je ujedno i proslava tridesetogodišnjice od prvog Prajda, ipak održati.

Protest u Budimpešti; Foto: Merce.hu

Predizborna kampanja

Orbanov galopirajući konzervativizam i uskraćivanje demokratskih sloboda nije novost. Prethodni „anti-LGBTQ+“ zakon je donesen 2021, a povodom donošenja najnovijeg su se ispoljavajući zabrinutost oglasile čak 22 ambasade. „Mi, dole potpisane ambasade, duboko smo zabrinuti zbog zakona…koji rezultiraju ograničenjima prava na mirno okupljanje i slobodu izražavanja“, saopštile su 22 ambasade, uključujući Francusku, Nemačku i Ujedinjeno Kraljevstvo, preneo je Rojters.

Ipak, donošenje ovog zakona ima dvojaku funkciju, upozoravaju analitičari. Naime, u Mađarskoj se pojavila politička sila koja bi mogla da ospori Orbanovu suverenu vladavinu, koja je na snazi od 2010. godine. U pitanju je partija Tisa (Tisza – Tisztelet és Szabadság, Čast i Sloboda), koju predvodi Peter Mađar. Tisa je sa 29,6% podrške ostvarila veliki uspeh na prošlogodišnjim izborima za EU parlament, a aktuelna istraživanja pokazuju da je Mađar popularniji od Orbana.

Samo tri dana pred donošenje zakona protiv Parade ponosa u Budimpešti su održana dva masovna okupljanja. Orban je iskoristio godišnjicu neuspele Mađarske revolucije protiv Habzburgovaca iz 1848. godine, 15. mart, da svojim pristalicama održi govor u kom je Evropsku uniju uporedio sa Austrijskom imperijom a Brisel sa Bečom kao sile koje pokušavaju da „oduzmu slobodu od Mađara“. Na paralelnom skupu 50.000 građana je protestovalo protiv Orbanove iliberalne vladavine – i u znak podrške stranci Tisa.

Opšti izbori u Mađarskoj trebalo bi da se održe 2026. Analitičari smatraju da je uvođenje novih zabrana za LGBTQ+ zajednicu potez kojim Orban želi da Mađara, nekadašnjeg člana Fidesa, navede da se izjasni za ili protiv progresivnih politika. Ako se izjasni za, Tisa bi mogla da izgubi podršku razočaranih Fidesovih konzervativaca koju aktuelno ima.

I.K.

Prethodni članak

Više od 100 organizacija uputilo zahtev evropskim institucijama za hitnu reakciju na politički progon aktivista u Srbiji

Aktivisti pozivaju Rio Tinto da poštuje prava zajednice i Prirode

Sledeći članak