„Predaja žalbi na usvojeni diskriminatorni PKU! Nakon predaje žalbi odluka o narednim koracima u prosveti!“, stoji u pozivu na okupljanje 20. februara u 11:30 ispred Ustavnog suda u Beogradu.
Neformalna zajednica beogradskih osnovnih škola Puls planira da u 12:30 Ustavnom sudu podnese inicijativu za ispitivanje ustavnosti i zakonitosti Posebnog kolektivnog ugovora (PKU) za zaposlene u prosveti.
Prema navodima prosvetnih radnika, neustavnim se smatraju stavke PKU koje definišu da će članovi reprezentativnih sindikata dobiti veće jubilarne nagrade i otpremnine od onih koji to nisu. Pojedini prosvetni radnici su to ranije nazvali legalizovanom korupcijom članova sindikata koji su 30. januara sa Vladom potpisali PKU za zaposlene u osnovnim, srednjim, školama i domovima učenika sa čijim sadržajem se ni inače veliki broj prosvetnih radnica i radnika ne slaže.

Ustavnom žalbom ću te, ustavnom žalbom ćeš me?
Podsetimo, Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić je izjavila da su 14. februara „predate prve ustavne žalbe zbog povrede Ustavom zagarantovanog prava na obrazovanje i pohađanje nastave u osnovnim školama, a da će, prema informacijama koje ima, početkom marta biti predato još ustavnih žalbi“, kako je preneo RTS.
„Odakle i po kom osnovu je Brnabić dobila informacije o podnetim ustavnim žalbama? I pogotovo kako, osim ako sama nije manje ili više direktan akter podnošenja tih ‘žalbi građana’, ona uopšte može da zna, kada će biti podnete one žalbe koje još nisu“, reagovao je na ovu vest advokat Rodoljub Šabić.
Pored toga da predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić nije nadležna da otkriva i komentariše procese koji se vode pred Upravnim sudom, Šabić je konstatovao da je proteklih sedmica Ustavni sud je „iz tehničkih razloga“ uskraćivao informacije o svim postupcima i onima koji su učesnici postupaka, kako je preneo N1.
Šabić je skrenuo pažnju na to da je Brnabić komentarisala da će „situacija dramatično da se promeni u narednim danima i nedeljama“ u odnosu na to što postupanje Ustavnog sudom po žalbama građana obično traje tri do pet godina. „Druga, još gora opcija je da Brnabić ima saznanja ili garancije i o tome da će Ustavni sud ekspresno odlučivati po ovim žalbama i o tome kako će odlučivati. Suvišno je naglašavati da su, sa stanovišta iole normalnog funkcionisanja pravnog poretka obe mogućnosti podjednako neprihvatljive“, prokomentarisao je Šabić.
Podsetimo i na to da su sudska, zakonodavna i izvršna vlast u Srbiji prvi put razdvojene pre skoro 200 godina, Sretenjskim ustavom od 15. februara 1935. godine.
Prema navodima sa N1, žalbe Ustavnom sudu protiv roditelja podnosi „vladina nevladina“, GONGO organizacija.
I.K.