Kako ste mogli da čitate na Mašini, EU je prošle godine usvojila Zakon o kritičnim mineralnim sirovinama uprkos primedbama organizacija za zaštitu životne sredine.
Organizacije za zaštitu životne sredine su tada ocenile da nova regulativa dereguliše postojeću legislativu u oblasti zaštite životne sredine, umanjuje prava stanovništava pogođenih projektima iskopavanja i ne uzima u obzir ekonomske modele koji su alternativa modelu rasta. Zakon o kritičnim mineralnim sirovinama, odnosno Critical Raw Materials Act (CRMA) stavlja iskopavanje 34 kritične i 17 strateških sirovina postavlja visoko na listi prioriteta Evropske unije.
Kako javlja Balkan Green Energy News, CRMA omogućava zasnivanje strateških partnerstava za projekte za izuzetno značajne sirovine i u trećim zemljama, poput Srbije. „Srbija i EU su prošle godine u Beogradu potpisale memorandum o razumevanju o strateškom partnerstvu u oblasti održivih sirovina i lanaca vrednosti za baterije i električna vozila“, podseća isti izvor.
Balkan Green Energy News skreće pažnju na to da bi se na listi projekata koji će biti prioritet za EU mogao naći i Projekat Jadar.
Kako smo ranije pisali, autori analize „Evropska strategija za kritične sirovine i pozicija Srbije“ iz Centra za stratešku analizu su 2023. skrenuli pažnju na to da je lista minerala iz CRMA iz godine u godinu rasla. „Evropska komisija je 2010. označila 14 sirovina kao kritičnih za industrije; 2014. ta brojka je porasla na 20; u 2017. listu je činilo 27 sirovina, da bi ove (2023.) godine Komisija sastavila listu od 35 kritičnih sirovina, odnosno, sve strateške sirovine kvalifikuju se kao kritične“, izjavio je u novembru 2023. Jovan Babić iz Centra za stratešku analizu.
Lista je dopunjavana iz brojnih razloga. Predstavnici organizacije European Environmental Bureau (EEB) iz Brisela navode da su na to koje će se sirovine naći na listi uticale i interesne grupe koje predstavljaju velike nacionalne industrije, kao što su nemačka građevinska i auto industrija.
I.K.