Prosvetari su u štrajku već mesecima, samo što je u odnosu na sve ostalo što se dešava u društvu to dosad bio štrajk „niskog intenziteta“. Prethodnih dana broj srednjih škola čiji maturanti, a često i profesori, samoorganizovano podržavaju studenstke proteste na različite načine porastao je na više desetina.
U tim okolnostima sindikati prosvetnih radnika su sve ozbiljnije razmatrali intenziviranje štrajka, odnosno veću obustavu nastave. Nakon što su (pojedini sindikalci kažu – mlako) prvo odlučili da to učine nakon zimskog raspusta, 28. januara (dotad ko živ ko mrtav, kritikovalo se), pre nekoliko dana su se osmelili da najave skraćenje trajanja časova na 30 minuta, (uz to, iz nekih gimnazija su poručili da neće zaključivati ocene na polugodištu).
Vlada Srbije je svet to preduhitrila odlukom o skraćenju polugodišta i produžetku zimskog raspusta. Vlada je to naložila Ministarstvu, Ministarstvo izradilo predlog, predlog usvojen 20. decembra. Raspust će na celoj teritoriji Srbije trajati od 24. decembra do 20. januara, odnosno četiri umesto tri nedelje. Detaljnijeg zvaničnog obrazloženja zapravo nema: konstatuje se da je Ministarstvo prosvete predlog uputilo „Sagledavajući okolnosti koje utiču na kvalitet i očuvanje nastavnog procesa, kao i na interes i pravo učenika na obrazovanje“, kako prenosi Danas.rs.
Sindikat obrazovanja Srbije: Vlada nije svesna da mi radimo sa živom decom
„Zbog namere nasilnog prekida polugodišta Ministarstva prosvete i Vlade Republike Srbije rukovodeći se samo najmanjom štetom koja se ovako ishitrenom odlukom može naneti tražimo da se predlog povuče. Vlada Republike Srbije nije svesna da mi u školama radimo sa živim ljudima, sa decom, i da je, u najmanju ruku neodgovorno dovoditi ih u ovako nepovoljan položaj u kakav su sada dovedeni“, navodi se u saopštenju Sindikata obrazovanja Srbije od 19. decembra 2024.
„Nastavni plan i program podrazumeva i realizaciju nastavnih sadržaja kroz utvrđivanje i sistematizaciju, na su ovakvom odlukom naši đaci dovedeni pred svršen čin. Onemogućeno im je da budu istrajni u svom procesu učenja.Pitamo Vladu Republike Srbije i Ministarstvo prosvete kakve buduće generacije izvodi ovakvim odlukama i koje poruke šalje?“, dodaje se.
Iz sindikata se pitaju li se država i prosveta vode tako što se odluke saopštavaju medijima umesto institucijama koje se bave obrazovanjem? „Sve gore navedeno, predlažemo vođeni interesom dece, učenika i mentalnog zdravlja zaposlenih u školama“, konstatuje se u saopštenju sindikata. Kako se poručuje, ukoliko Vlada Republike Srbije i Ministarstvo prosvete ne budu reagovali reagovaće zaposleni u prosveti.
Đukanović: Deca su privatno vlasništvo države
Poslanik vladajuće stranke, pravnik Vladimir Đukanović je istog dana izjavio da je „dete vlasništvo države do punoletstva“, što je naišlo na osudu javnosti i javno reagovanje Društva socijalnih radnika Srbije. Iz Društva su poručili da ta izjava nije samo pravno neutemeljena, već i duboko suprotna osnovnim principima ljudskih prava i najboljeg interesa dece, kako je preneo 021.
„Oni su samostalna ljudska bića sa pravima koja su garantovana Ustavom, Porodičnim zakonom i Konvencijom o pravima deteta UN“, navodi se u saopštenju Društva socijalnih radnika Srbije.
Petković: Sindikati prosvete bi trebalo da podrže protest u nedelju
„Danas su učenici podržali svoje profesore, a ministarstvo obrazovanja je ubrzo posle toga donelo odluku da proglasi prevremeni raspust. Nadaju se da će na taj način ugušiti pobunu mladih ljudi širom Srbije. Nikakve mere im neće pomoći jer je ljudima dosta nasilja, pljačke, laži, optužbi bez dokaza i svih drugih bljuvotina kojima se ovaj režim služi. Pobuna raste, vidimo se u nedelju u 16 časova na Slaviji. Sindikati prosvete bi trebalo da podrže taj protest i da pozovu članstvo da dođe u što većem broju. I ne samo sindikati prosvete… “, prokomentarisao je na društvenim mrežama Nebojša Petković iz SEOS-a.
I.K.