Koalicija OKO: Budžetska sredstva se ponovo dodeljuju fantomskim organizacijama

Na konkursu Ministarstva prosvete najviše novca su dobile organizacije koje su već pobeđivale na spornim i nezakonitim državnim konkursima, kažu iz Koalicije „Otvoreno o konkursima – OKO“

Na preliminarnoj listi dobitnika budžetskih sredstava za finansiranje projekata za preduniverzitetsko obrazovanje, koja je objavljena 10. februara, našlo se pet „fantomskih“ organizacija nepoznatih stručnoj javnosti po rezultatima rada, ali ozloglašenih po ranijem učešću i dobijanju sredstava na spornim konkursima.

One spadaju u deset organizacija koje su dobile po dva miliona dinara, dok je ostalima u proseku opredeljeno po 500.000. Čitav konkurs je vredan 40 miliona dinara, koje se raspodeljuju na 50 aktera. 

Pet od deset „prvoplasiranih“ su organizacije koje su prošle godine dobile najveća sredstva na konkursima Ministarstva za brigu o porodici i demografiju, koji su sprovedeni na nezakonit način, upozorava se u saopštenju Koalicije „Otvoreno o konkursima – OKO“. Kako ovom prilikom podseća BIRN, Ministarstvo je tokom 2021. veći deo novca koji se opredeljivao na osnovu konkursa, odnosno 450 od ukupono 658 miliona dinara, odlučilo da opredeli za 18 spornih organizacija. Naglašava se da su iste organizacije učestvovale i u konkursu Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja iz 2014. godine, koji je obustavljen zbog zloupotreba.

Štaviše, 2014. je povodom tog konkursa Komitet pravnika za ljudska prava protiv NN lica iz Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i NN lica učesnika konkursa podneo krivičnu prijavu „zbog postojanja osnovane sumnje da su izvršila krivično delo zloupotreba službenog položaja, krivično delo nesavestan rad u službi i krivičnog dela prevara u službi u pokušaju“, kako ovih dana piše BIRN.

Skreće se pažnja i na to da je ove godine među organizacijama koje su dobile sredstva na konkursu Ministarstva prosvete i pet organizacija koje su 2014. godine bile uspešne na na konkursu Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, koji je poništen zbog zloupotrebe.

Podsetimo, Koalicija OKO je prošle godine upozorila na to da je Ministarstvo životne sredine nezakonito dodelilo 70 miliona dinara, odnosno nepravilno i nezakonito sprovelo konkurs za dodelu sredstava za podršku projektima civilnog društva u oblasti zaštite životne sredine u 2021. godini.

Koalicija „Otvoreno o konkursima – OKO“ je putem saopštenja skrenula pažnju javnosti na to da u sklopu rangiranja pobednika na ovogodišnjem konkursu Ministarstva prosvete nije objavljen broj bodova koji su dobili pojedinačni projekti, ukupan broj pristiglih prijava, „kao ni to koje formalne ili druge kriterijume nisu ispunjavale organizacije čiji projekti nisu predloženi za finansiranje“.

„Dodela budžetskog novca na ovaj način bi predstavljala nastavak prakse zloupotrebe javnih finansija po kojoj se novac na javnim konkursima namenjen za podršku civilnom društvu iznova i iznova deli malom krugu istih i povezanih organizacija, o čijem radu ne postoji nikakav trag u javnom domenu“, saopštavaju iz Koalicije OKO, apelujući na Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja da preispita listu projekata predloženih za finansiranje na ovom konkursu i učini dostupnim javnosti kriterijume i rezultate ocenjivanja.

I.K.

Prethodni članak

Litijumska groznica u Boliviji

Novi protesti nezadovoljnih radnika Pošte

Sledeći članak