Međunarodni dan devojčica 2024. obeležava se 11. oktobra kako bi se podigla svest o izazovima sa kojima se devojke suočavaju i promovisalo njihovo osnaživanje. Tema ove godine je vizija za budućnost. Ovaj Međunarodni dan naglašava nužnost rešavanja pitanja kao što su rodna neravnopravnost, dečiji brakovi i ograničen pristup obrazovanju i zdravstvenoj zaštiti za devojčice.
Danas globalno preko 119 miliona devojčica ne ide u školu, što je za samo 4,3 odsto manje od 2015. godine, kažu podaci Unicefa. Svaka četvrta devojka do svoje 19. godine iskusi neki oblik zlostavljanja od strane partnera. Devet miliona devojčica će biti udato do 2030. godine u dečijim brakovima.
Devojčice imaju pravo na bezbedan, obrazovan i zdrav život, ne samo tokom godina odrastanja, kažu iz Unesca: „Ulaganje u ostvarivanje moći devojaka podržava njihova prava danas i obećava pravedniju i prosperitetniju budućnost, u kojoj je polovina čovečanstva ravnopravan partner u rešavanju problema klimatskih promena, političkih sukoba, ekonomskog rasta, prevencije bolesti i globalne održivosti.“
Danas je možda više devojčica u školi nego ikada ranije, navodi Unicef, ali ne uživaju iste mogućnosti kao dečaci, posebno ne u nauci, tehnologiji, inženjerstvu i matematici. Žene čine samo 35 posto STEM diplomaca i samo 29 posto STEM radnica. Procenjuje se da bi smanjenje digitalnog rodnog jaza u narednih pet godina moglo doneti 524 milijardi dolara za globalnu ekonomiju.
Akademija ženskog liderstva kaže da danas „živimo u društvu u kojem devojčice i dalje nemaju jednake šanse. One se svakodnevno suočavaju sa rodnim normama koje im ograničavaju razvoj, sa nedostatkom sigurnosti u školama, i sa nasiljem koje se manifestuje ne samo fizički, već i kroz javni govor pun diskriminacije, mizoginije i stereotipa. I ove godine, Međunarodni dan devojčica posvećujemo sećanju na devojčice ubijene u tragičnom događaju u Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ – A.D. (14), A.A. (14), E.K. (13), A.B. (11), M.A. (13), K.M. (12), B.A. (11), S.N. (13).“
Uprkos preprekama, navode iz ove organizacije, devojčice širom sveta pokazuju da su snažne, hrabre i sposobne da menjaju svet. „Ipak potrebna im je i naša podrška. Podaci iz globalnog istraživanja Inspiring Girls, u kojem su učestvovale i devojčice iz Srbije, pokazuju da 93 odsto devojčica želi da vidi više ženskih uzora u svojoj okolini tokom školovanja. Kada čuju inspirativne priče uspešnih žena, 92 odsto devojčica kaže da im to otvara nove profesionalne mogućnosti i motiviše ih da sanjaju veće snove. Međutim, realnost je da u mnogim sredinama, devojčicama nedostaju ti uzori.“
Nažalost, piše u saopštenju Akademije ženskog liderstva, mnogi globalni razvojni planovi ne prepoznaju dovoljno probleme sa kojima se devojčice suočavaju, čineći njihove potrebe „nevidljivim“. „Društva u kojima devojčice ne mogu da ostvare svoj puni potencijal ne mogu se smatrati razvijenim. Istraživanja Krovne organizacije mladih Srbije iz 2023. godine pokazuju da je zaposlenost mladih žena značajno manja nego kod njihovih muških vršnjaka – razlika koja se kod uzrasta od 25 do 29 godina penje na gotovo 30% u korist muškaraca“, navodi se.
„Vreme je da izgradimo svet u kojem devojčice imaju prostor da razvijaju svoje talente i potencijale, oslobođene okova patrijarhata i nametnutih rodnih normi. Na nama je da stvaramo bezbednija društva za devojčice, da im pružimo priliku da budu liderke, inženjerke, umetnice, naučnice, sportiskinje i da ih inspirišemo pričama o ženama koje ruše granice. Devojčice širom sveta zaslužuju budućnost u kojoj će rodna ravnopravnost biti stvarnost, a ne daleki, nedostižan cilj“, navodi se u saopštenju.
I.P.