Najavljen protestni skup za odbranu univerziteta i javnog obrazovanja

Akademska zajednica poziva javnost i građanske inicijative da se pridruže protestnom skupu za odbranu javnog visokog obrazovanja i univerzitetske autonomije, koji će biti održan u petak, 23. maja, od 15 do 19 časova, na uglu ulica Kneza Miloša i Nemanjine u Beogradu, navodi se u saopštenju Pobunjenog univerziteta.

Protest organizuju kao odgovor na, kako se navodi u saopštenju, „sve dublju institucionalnu krizu i urušavanje obrazovanja u Srbiji, koje se, verujemo, može zaustaviti jedino raspisivanjem vanrednih parlamentarnih izbora. Okupljamo se da bismo zajedno poručili: znanje nije na prodaju, a univerzitet nije i ne sme biti mesto pritiska, ucena i straha.“

Protest je miran, ali odlučan, dodaje se. „On ne pripada nijednoj partiji – pripada svima koji veruju da je obrazovanje temelj slobodnog, pravednog i demokratskog društva. Zaposleni i studenti su danas suočeni sa istim pritiscima, i upravo zato nećemo dozvoliti da nas podele i suprotstave jedne drugima.“

Zahtevi organizatora protesta su ukidanje nezakonite Uredbe 5/35, raspuštanje Radne grupe za novi Zakon o visokom obrazovanju, odustajanje od uvođenja vaučerskog, tržišnog modela obrazovanja, prekid pritisaka i zastrašivanja zaposlenih i studenata i raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora.

„Pozivamo sve – kolege sa univerziteta, studente, roditelje, sindikate, građanske inicijative, zborove, komšije i sve kojima je stalo do obrazovanja – da dođu i stanu uz univerzitet, studente i profesiju koje branimo.“

Peticiju za dva dana potpisalo preko 2600 zaposlenih

Zaposleni u visokoškolskim ustanovama su nakon formiranja Radne grupe za novi Zakon o visokom obrazovanju pokrenuli i peticiju za odbranu visokog obrazovanja.

Kako se navodi u tekstu peticije, zaposleni na univerzitetima izražavaju duboku zabrinutost zbog informacija da se priprema donošenje novog Zakona o visokom obrazovanju, koji bi, ukoliko bude usvojen, „doveo do trajne i nepovratne erozije javnog visokog obrazovanja.“

„Ovaj Zakon predstavlja fundamentalni napad na autonomiju univerziteta, akademske standarde i javnu funkciju visokoškolskih ustanova. U pitanju nije reforma, već demontaža – radikalno menjanje uloga fakulteta i profesora, njihovo svođenje na „ponuđače usluga“ u sistemu koji se otvara ka potpunoj tržišnoj logici i komercijalizaciji obrazovanja“, stoji u tekstu peticije.

Ovu peticiju je za dva dana potpisalo preko 2600 zaposlenih u visokoobrazovnim ustanovama.

Online nastava – kako do nastavka blokada?

Do sada je na nekoliko fakulteta pokrenuta realizacija online nastave koja dovodi u pitanje nastavak studentskih blokada. Nastavno-naučno veće Ekonomskog fakulteta je online nastavu uvelo 14. maja, zbog čega su studenti pokrenuli protestne akcije ispred ovog fakulteta i pozvali na bojkot nastave u ovom obliku.

NNV Fakulteta organizacionih nauka u Beogradu donelo je istu odluku 14. maja. Studenti se ovim odlukama protive pa su tako studentkinje i studenti Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu doneli odluku o stupanju u fizičku blokadu fakulteta kako bi sprečili ispite i regularnu nastavu.

Iako je premijer Macut naveo da je komunikacija sa univerzitetima ide u pravcu „odblokada“, studenti i profesori ove navode demantuju.

I.M.

Prethodni članak

Troje u kućni pritvor, o pritvoru za ostale se ponovo odlučuje

Njih tri – 99%

Sledeći članak