„Ono što su za nas plenumi, za građane su zborovi”, objavili su studenti. Od tada, svakodnevno šalju pozive – Svi u zborove.
Politička kriza u Srbiji ne podrazumeva samo nestabilnost Vlade, čija je ostavka konačno i konstatovana u Skupštini, ili tenzičnost političkog života, ona podrazumeva dublju političku krizu obeleženu smanjenom participacijom građana ne samo u donošenju odluka, prekrajanja izborne volje građana, već i suštinskom pravu na političku misao. Nije se malo puta desilo da se bilo kakav građanski aktivizam sa vlasti i putem medija demonizuje kao „politikantski“, kao da je bavljenje politikom samo po sebi nešto neprihvatljivo.
To se u poslednjih nekoliko meseci potpuno promenilo. Studentski pokret jeste promenio narativ – politički zahtevi nisu isto što i stranački, imati politički zahtev ne znači imati skriveni interes. Interes može biti baš ono što se u zahtevima traži.
Građani su se odazvali na poziv. Pre polaska u Beograd na protest 15. marta, Čačani nisu samo organizovali zbor građana, oni su smenili gradonačelnika ovog grada – jednoglasno.
Zborovi se održavaju svuda. Održan je u Vlasotincu, Nišu, Obrenovcu, a najavljen je u Aranđelovcu i Novom Sadu.
Prošlo je tri meseca od poslednjih sednica skupština beogradskih opština, pa tako ovih dana građani pred zakazana zasedanja organizuju zborove. Sinoć je održan zbor građana i građanki beogradske opštine Vračar, a sutra će se isto desiti na Starom Gradu. Najavljen je i zbor u zemunskim kvartovima, a redovan je postao i zbor u Rakovici. Zbor se danas održava i ispred opštine u Loznici, a tako je i u drugim gradovima širom Srbije. Građani razgovaraju o komunalnim problemima i potrebama zajednice ali i o trenutnoj političkoj situaciji.
Neretko i „jajare“, odnosno jajima gađaju zgrade Skupština i predstavnike vlasti.
I.P.