Nisu samo univerziteti u blokadi, pridružuju se više i srednje škole i gimnazije

Nastavljaju se studentske blokade na fakultetima, a sve više visokih i srednjih škola stupa u blokade.

Trenutno su u blokadi su svi fakulteti u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu. Blokadama se svakodnevno pridružuju studenti visokih škola.

„Visoka škola elektrotehnike i računarsta (VIŠER), koja pripada Akademiji tehničko-umetničkih strukovnih studija (ATUSS), suočava se sa blokadom isto kao i Univerzitet u Beogradu. Smatramo da tim dešavanjima nije posvećena medijska pažnja u meri u kojoj je posvećena studentima akademskih studija na univerzitetima, iako studenti strukovnih studija ne manjkaju u brojnosti ili posvećenosti ispunjenju zahteva studentskih protesta“, u saopštenju za medije navode studenti VIŠER-a.

Osim njih, u blokadi su i studenti Beogradske akademije poslovnih i umetničkih strukovnih studija (BAPUSS), Visoka tekstilna škola za dizajn, tehnologiju i menadžment, Visoka ICT škola, Visoka hotelijerska škola, Visoka zdravstvena škola, Visoko građevisnko geodetska škola i druge.

U blokadama je i više srednjih škola i gimnazija širom Srbije: u Beogradu, Požarevcu, Valjevu, Pančevu, Obrenovcu, Čačku, Novom Sadu, Kragujevcu, Užicu, Zrenjaninu, Požegi, Sremskim Karlovcima, Ivanjici – a lista se svakodnevno produžava.

„Videli smo da druge srednje škole ustaju u podršku studenata i zaključili da je taj put ispravan. Studenti su naši drugovi, braća, sestre, sunarodnici, sugrađani i svi moramo da se borimo za njihovu bezbednost i njihov glas. Motivisani činjenicom da ćemo i mi biti studenti sledeće godine, kao trenutni maturanti. A ostali učenici kroz par godina“, za Mašinu kaže N.M, članica učeničkog parlamenta Gimnazije „Uroš Predić” u Pančevu 

Prema njenim rečima, trajanje blokade u ovoj školi zavisi od više faktora, primarno od ispunjenja studentskih zahteva, ali i od mogućnosti održavanja blokade. „Imamo podršku profesora u najvećoj meri. Profesori koji su u mogućnosti izlaze na blokade sa nama radi naše bezbednosti. I tu su u vidu moralne podrške u našoj borbi“, dodaje ona.

Učenici Jovine gimnazije u Novom Sadu traže javno izvinjenje školskog odbora i direktora gimnazije, Radivoja P. Stojkovića  profesorima i učenicima, kao i da direktor povuče izvinjenje premijeru Milošu Vučeviću. Podsetimo, Stojković je uputio izvinjenje premijeru zbog toga što je, kako tvrde režimski tabloidi, profesorka naterala sina Miloša Vučevića, da učestvuje u protestu ispred škole.

Maturanti Užičke gimnazije u saopštenju za javnost ističu da je njihova odluka oo blokadi samoinicijativna, bez bilo kakvog uticaj profesora ili političkih ličnosti. „Moto naše gimnazije glasi: ,Da dođu deca, da odu ljudi’. Držeći se te misli, mi, maturanti, želimo da praktično sprovedemo kontrolni iz saosećajnosti i solidarnosti”, poručuju maturanti Užičke gimnazije u saopštenju za javnost.

Blokada Fakulteta dramskih umetnosti; Foto: Studenti FDU

„Šta radite sa decom?“, pita se predsednik

Na posebnoj sednici Vlade u Palati Srbija 17. decembra, predsednik Republike Srbije, Aleksandar Vučić, kritikovao je članove Vlade Srbije, što „ćute kao zaliveni“ kada se „izvode maloletna deca iz škola“ na proteste, prenosi Radio Slobodna Evropa.

„Čime se bave direktori tih škola? Ili ste se to uplašili sopstvene senke pa me ubeđujete da maloletna deca treba da se bave politikom? Studenti mogu da rade šta hoće, oni su punoletni, ali šta radite sa decom“, rekao je Vučić na sednici Vlade.

A čime se zaista bave direktori? Oni koji ne podržavaju svoje učenike, predali su se duhovnim aktivnostima. Kako piše Vreme, đaci Jovine gimnazije u Novom Sadu su svom direktoru onemogućili da uđe u školu – pa je on je boravio ispred ulaznih vrata, gde je klečao i molio se. Prema pisanju Vremena, on je u tom položaju je proveo čak sedam sati. Nasuprot njemu, učenici ove gimnazije stoje uspravno i brane čast škole, kao i svi ostali učenici i studenti koji su (u)stali protiv korpucije i zločina kojima svedočimo.

Šta radite sa decom pitamo se i mi

U utorak, 17. decembra, đaci Grafičke škole okupili su se u blizini Fontane i blokirali saobraćaj, odajući počast stradalima i Novom Sadu i tražeći odgovornost za njihove smrti. Kako su za Mašinu potvrdili učenici Grafičke škole, tokom skupa je na njih potegao nož muškarac koji je u medijima identifikovan kao Ratko Adžić – bivši zvaničnik Republike Srpske optuživan za ratne zločine prema navodima Balkan Insight.

Đaci Filološke gimnazije u Beogradu su istog dana blokirali Karađorđevu ulicu, kada je jedan kombi u vlasništvu firme Minox nasilno prošao kroz okupljene učenike, moglo se videti na snimcima sa društvenih mreža. Dan ranije oko 22h dva nepoznata muškarca sa kaupljačama su pocepala sve transparente sa kapije škole, a učenice i učenici Filološke gimnazije su ih snimili.

Nasilna zaletanja vozilima u učesnike protestnih skupova su postala svakodnevnica. Iako iz MUP-a navode da su neki od vozača privođeni – ne smemo se navikavati da prilikom svakog protesta bilo ko od naših sugrađana, pa čak i maloletnici – mogu biti povređeni ili ubijeni.

A.G.A.

Prethodni članak

Novinarska udruženja pozivaju na podršku budućim medijskim radnicima u petak

Media Freedom Rapid Response (MFRR) i SafeJournalists mreža zabrinuti zbog toga što srpske obaveštajne službe koriste špijunski softver

Sledeći članak