„Oni će reagovati kada budu primetili da je ta šteta veća, a veća šteta je udruživanje više sindikata iz različitih delatnosti. U svakom slučaju udruživanja mogu da nanesu ozbiljan problem, jer ako se uključe, evo sada poštari imaju probleme, elektrodistribucija, sve su to sindikati, malo po malo se bude“, za N1 je izjavio predsednik Sindikata radnika u prosveti Srbije, Danilo Gligorić, pominjući i generalni štrajk kao jednu od legitimnih metoda sindikalne borbe.
Iz ovog sindikata su objasnili da trenutni štrajk prosvetara jeste blag, da je upravo tako i osmišljen da bi se ublažile posledice za sve prosvetne radnike koji su u njega uključeni.
Međutim, kako kažu, ovo nije samo štrajk prosvetnih radnika, već on i drugim delatnostima ukazuje da mogu da se pobune za neke stvari sa kojima se ne slažu.
„To je jedan kamenčić koji žulja i treba vremena da napravi štetu, ne samo u ministarstvu nego i u Vladi“, naglasio je Gligorić govoreći o potrebi da se sindikati iz različitih delatnosti udruže kako bi vršili još veći pritisak na nadležne institucije.
On je dodao i da prosvetarima nije cilj da prekinu štrajk brzo i da se istroše, nego da idu postepeno i da tim načinom obuhvate što veći broj ljudi.
Predsednica Unije sindikata škola Beograd, Snežana Romandić, podsetila je da su u kontinuiranom protestu već treći mesec, ali i da stanje u školama nije problematično od septembra. Ona je naglasila da će zaposlene pozvati na totalnu obustavu rada ukoliko im zbog štrajka bude umanjena plata u decembru.
„Tada ćemo se prebrojati koliko nas ima. Mi smo jako veliki sistem, jako razuđen sistem, prosvetu ke jako teško probuditi i podići. Tela sindikata su oni koji će odlučiti da li ćemo ako dođemo do toga da uđemo u nezakonit oblik štrajka, jer zaposleni u prosveti nemaju pravo na štrajk“, kaže ona.
V.K.