Prema najnovojim podacima Republičkog zavoda za statistiku, objavljenim za prethodnu godinu, 19,9 odsto građana živi u riziku od siromaštva, dok je 27,2 odsto stanovništva izloženo riziku od siromaštva ili socijalne isključenosti
Fondacija Centar za demokratiju je danas saopštila da to znači da je petina građana i građanki Republike Srbije u riziku od siromaštva. Zbog ovih podataka ova organizacija je pozvala nadležne da hitno usvoje Strategiju socijalne zaštite.
„Posebno su pogođeni stariji građani i nezaposleni, što ukazuje na ozbiljan nedostatak sistemskog pristupa borbi protiv siromaštva“, navodi se u pisanom sapštenju Centra za demokratiju.
Fondacija Centar za demokratiju se, kako kažu, aktivno zalaže za postizanje Cilja održivog razvoja broj 1 – iskorenjivanje siromaštva, u skladu sa Agendom 2030 Ujedinjenih nacija, koju je prihvatila i Republika Srbija i ističe potrebu za usvajanjem Strategije socijalne zaštite, ključnog planskog dokumenta na koji se čeka već godinama. „Neophodno je kreirati sistemske i održive mere, razvijati sistem socijalnih usluga pre svega na lokalnom nivou, kako bi se obezbedio dostojanstven život za sve građane i građanke“, naglašavaju iz FCD.
Sindikat Sloga je takođe upozorio na trend da „broj siromašnih u Srbiji neumoljivo raste“. Građani se svakodnevno bore za preživljavanje, navode iz ovog sindikata povodom Međunarodnog dana borbe protiv siromaštva. „U zemlji u kojoj oko 800 hiljada ljudi živi u apsolutnom siromaštvu, a svaki peti prima novčanu socijalnu pomoć, socijalna i radna nesigurnost postaju uobičajena pojava, dok sudbina dece koja odrastaju u ovakvim uslovima posebno zabrinjava.“
Udruženi sindikati Srbije „Sloga“ izražavaju ozbiljnu zabrinutost zbog ovog, alarmantnog stanja. Prema procenama agencija Ujedinjenih nacija, apsolutno siromaštvo u Srbiji beleži visoke stope. Međutim, verujemo da su ovi podaci potcenjeni, jer mnogi građani koji preživljavaju na minimalnim primanjima, zbog ličnog dostojanstva, ne priznaju svoje siromaštvo, navodi se u saopštenju ovog sindikata.
„Cene hrane i osnovnih životnih namirnica vrtoglavo rastu u odnosu na primanja, a broj onih koji preskaču obroke ili jedu nekvalitetnu hranu zbog nemaštine sve je veći. Siromaštvo nije samo ekonomsko pitanje – ono ima i kulturnu dimenziju. Rastuća funkcionalna nepismenost u obliku neinformisanosti o realnoj slici u kojoj živimo dodatno pogoršava već tmurnu sliku Srbije.“
Zato ovaj sindikat na Međunarodni dan borbe protiv siromaštva apeluje na nadležne institucije da prestanu sa ignorisanjem ovog problema i poziva ih „da se posvete stvarnim, opipljivim i ozbiljnim merama koje će unaprediti kvalitet života svih naših građana.“
Srbiji je potrebna sveobuhvatna reforma i dugoročno rešenje za problem siromaštva, jer je svaki građanin, a naročito svako dete koje živi u oskudici, poraz za naše društvo, zaključuju iz sindikata Sloga.
I.P.