Počinje javna rasprava o Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika

Prvi okrugli sto u okviru javne rasprave o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika održava se danas u Nišu, dok su zakazana još tri – u Kragujevcu, Novom Sadu i Beogradu.

Javna rasprava o Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika održaće se od 1. oktobra do 1. novembra 2024. godine.

Nakon predviđenog perioda od mesec dana, sugestije, predlozi, inicijative i komentari na tekst Nacrta o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika dostavljaju se Ministarstvu pravde na  e-mail adresu: konsultacije@mpravde.gov.rs ili na adresu: Ministarstvo pravde, Beograd, Nemanjina br. 22-26. 


Zakazani termini javne rasprave

U okviru javne rasprave predviđeno je da se održe okrugli stolovi.

Prvi okrugli sto najavljen je za danas od 10 časova u Nišu u prostorijama Višeg suda, dok se za sledeći u  Kragujevcu 16. oktobra 2024. godine sa početkom u 10 časova u prostorijama Palate pravde u Kragujevcu možete prijaviti najkasnije do 15. oktobra 2024. godine do 13 časova;

U Novom Sadu 23. oktobra 2024. godine sa početkom u 10 časova u sali Apelacionog suda u Novom Sadu – prijave za učešće dostaviti najkasnije do 22. oktobra 2024. godine do 13 časova;

U Beogradu 30. oktobra 2024. godine sa početkom u 10 časova u sudnici broj 1 u Palati pravde – prijave učešće  dostaviti najkasnije do 29. oktobra 2024. godine do 13 časova.

Prijave za učešće na okruglim stolovima podnose se elektronski na mejl adresu: iva.kovacevic@mpravde.gov.rs

Kampanja blokiranja izmena zakona

„Eko Straža“ krenula je u javnu kampanju blokiranja ovih izmena zakona. Peticija je njihov prvi korak, a potpise planiraju da dostave Ministarstvu pravde, i prilože ih na javnoj raspravi u Beogradu zakazanoj za 30. oktobar.

„U međuvremenu radimo na sastavljanju šire pravne grupe i koordinisanom delovanj u cilju ne samo sprečavanja usvajanja ovih spornih izmena, već i konkretnih predloga izmena postojećih članova 309-320 radi boljeg definisanja“, piše na sajtu Eko Straže, a kako kažu, tražiće prisustvo na javnoj raspravi i po potrebi organizovati protest ispred Ministarstva pravde.

Sporna krivična dela

Podsetimo, Nacrt zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika predviđa zakonske kazne od tri meseca do tri godine za onoga „Ko putem sredstava informacionih tehnologija ili na drugi način učini dostupnim materijal koji sadrži informacije kojima se daju saveti u cilju izvršenja krivičnog dela“, „vrši posredovanje u pristupanju materijala“, a čak i onoga „Ko pomoću sredstava informacionih tehnologija svesno pristupi materijalu iz stava 1“.

Ovu odredbu je Rodoljub Šabić, advokat, bivši ministar, i prvi poverenik za informacije od javnog značaja Republike Srbije, za naš portal okarkaterisao kao „najblaže rečeno veoma problematičnim“, a kako je dodao, njihovim usvajanjem Krivični zakonik ne bi dobio na kvalitetu već bi naprotiv u naš i inače zabrinjavajuće nekonzistentan pravni poredak uneli dodatnu dozu pravne nesigurnosti.

Ministarka pravde Maja Popović oglasila se povodom „pogrešnih i zlonamernih“ tumačenja pojedinih rešenja iz Nacrta zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika.

„Predstojeće izmene i dopune nemaju za cilj ograničavanje ljudskih prava i sloboda zajemčenih Ustavom i međunarodnim ugovorima, kao što su sloboda okupljanja, sloboda mišljenja i izražavanja, sloboda kretanja i dr. Naprotiv, kako je i naglašeno u obrazloženju izmena i dopuna, usled porasta kriminaliteta u određenim oblastima, kao i razvoja novih tehnologija, propisana su nova krivična dela, kojima se šalje jasna poruka o potrebi efikasnijeg suzbijanja ovakvih oblika ponašanja“, potpisuje ministarka.

A.G.A.

Prethodni članak

Iz izmena Krivičnog zakonika može da se shvati da će onaj ko poziva na protest biti optužen za krivično delo, kaže Milena Vasić

Studenti FPN-a u borbi za ostvarenje svojih prava i interesa

Sledeći članak