Iako su studenti upućivali apele građanima da im se pridruže u što većem broju kako bi im pomogli da održe blokadu, njih nažalost u ranim jutarnjim časovima nije bilo dovoljno kako bi sprečili jake policijske snage da sporednim prolazima do zgrade u Takovskoj uvedu deo radnika i radnica kako bi obavljali svoje poslove.
Prema svedočenjima prisutnih, policija je počela da se grupiše nešto posle pola šest, kako bi oko sedam časova uspeli da razdvoje grupe studenata i građana i naprave kordone do ulaza u jednu ćevabdžinicu kuda su se provukli radnici i radnice RTS-a koji su se uglavnom skrivali kapuljačama. Slično je bilo i tokom prošle blokade RTS-a kada je deo radnika ulazio kroz jedan prozor na suterenu sa kojeg je prethodno osečena metalna rešetka koja ga je obezbeđivala.
Dok deo radnika i radnica RTS-a podržava ove proteste, postavlja se pitanje zašto neki zaposleni u javnom servisu pristaju da na ovaj način dolaze na posao. Stručnjak za radno pravo iz Centra za dostojanstven rad, Mario Reljanović, za Mašinu kaže da „niko ne mora da radi ako mu je ugrožena bezbednost“, a ako vas policija uvodi na posao nije moguće dati drugačiju kvalifikaciju.
„Ne može se od zaposlenih očekivati da se izlažu rizicima koji nisu u opisu poslova, a ovo je svakako rizik“, kaže Reljanović. Kako kaže naš sagovornik rizik po bezbednost radnika ne predstavlja isključivo protest ili prisustvo građana nego i putanje kojima se zaposleni kreće a koje ne spadaju u radno mesto, čak ni u radni prostor poslodavca. „Skrivenim putevima kroz ćevabdžinicu – sigurno se krše pravila o bezbednosti i zdravlju na radu“.
Pored bezbednosti, u ovakvim slučajevima se u pitanje dovodi i lišavanja dostojanstva radnika i radnica. Ukoliko bi se moglo dokazati da su radnici koji uz policijsku pratnju i kroz sporedne prolaze dolaze na posao, na to promorani ili ucenjeni to može voditi i ka prijavama protiv onih koji su ta sprovođenja organizovali.
M.M.