„RTS je blagoizvoleo da studentskom okupljanju posveti svega dva minuta vremena u svom Dnevniku. Za dva minuta takozvanog izveštavanja, sa lica mesta se javio Igor Topalović i blagoizvoleo da kaže da su, u odnosu na juče, studenti dodali zahteve. Ti dodati zahtevi, objašnjava Topalović, se tiču pokretanja krivičnog postupka protiv petoro napadača na studente i profesore. Ti zahtevi su, naravno, deo originalnih i do sada nepromenjenih zahteva studenata Fakulteta dramskih umetnosti od 26. novembra. RTS bi to znao, da je naše zahteve objavio. Pošto ih nije objavio, pošto nije ispunio svoju zakonsku obavezu, RTS je iskoristio svoje pravo – njihovo pravo da slažu sve“, konstatuje se u saopštenju studenata Fakulteta dramskih umetnosti.
Kako naglašavaju, javni servis i dalje nije u celosti objavio zahteve studenata. „To će biti tek prvi i veoma zakasneli korak u ispunjenju naših zahteva, korak koji se očekuje od javnog medijskog servisa“.
Oko 8.000 studenata na okupljanju ispred RTS-a
Studenti Beogradskog univerziteta i Univerziteta umetnosti i solidarni građani okupili su se ispred zgrade Radio-televizije Srbije 12. decembra. Po proceni Arhiva javnih skupova, u protestu je učestvovalo oko 8.000 ljudi, većinom studenata, od čega 6.000 u Takovskoj i oko 2.000 u Aberdarevoj ulici.
„Već u 19 časova Takovska ulica je blokirana od količine okupljenih ljudi, koji su momentalno počeli da prave buku zvižducima, pištaljkama i skandiranjem. Čuli su se povici poput ‘Izlazite napolje!’ i ‘Studenti su ustali!’. Na terasi ispred Radio-televizije Srbije od strane naših studenata razvijen je transparent ‘Tukli su nas, a nisu uhapšeni’“, konstatuje se u saopštenju studenata FDU.
Skup studenata ispred Radio-televizije Srbije održan je kao protest zbog neispunjenja zakonske obaveze javnog medijskog servisa o celovitom, objektivnom i pravovremenom izveštavanju, naglašava se.
Umesto da snima skup, RTS u Dnevnik nije pustio ni zvuk sa protestnog okupljanja.
Zobenica, Koldžić i Jokić su podneli ostavke
Dvoje od nekoliko lica koja se sumnjiče da su učestvovala u prebijanju studenata okupljenih 22. decembra ispred Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu, a koji su vršili javne funkcije, dali su ostavke. Ostavku na mesto koordinatora za distributivno područje Elektrodistribucije Beograd podneo je Aleksandar Jokić, a Milija Koldžić je podneo ostavku na funkciju člana Veća Gradske opštine Novi Beograd.
Podsetimo, u GO Novi Beograd je pre nekoliko dana održana sednica na kojoj je opozicija zahtevala smenu Milije Koldžića. Uprkos tome što se sumnjiči da je napao studente, skupštinska većina je glasala za to da se Koldžić ne smeni.
Ostavku je podneo i Damir Zobenica. Zobenica je napustio funkciju poslanika u skupštini AP Vojvodine nakon što je u javnost procureo snimak na kom lice za koje se pretpostavlja da je on daje instrukcije o vređanju građana tokom akcije „Zastani, Srbijo“.
Tabloidi su povodom ostavki objavili da su „time, do poslednjeg, ispunjeni zahtevi studenata“.
Zahtevi studenata su širi i od početka isti. Podsetimo, među zahtevima svih studenata u blokadi nalazi se podnošenje krivične prijave od strane MUP-a nadležnom javnom tužilaštvu u Beogradu protiv lica koja su fizički napala studente i profesore, a ukoliko se utvrdi da se neka od ovih lica nalaze na javnim funkcijama – studenti su tražili njihovo razrešenje.
Od početka se traži i objavljivanje tajne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice. Vlada Srbije je 13. decembra objavila dokumentaciju za koju se tvrdi da je tražena dokumentacija. Ipak, inženjer Đajić je ocenio da neke stranice nedostaju.
Zahteva se i odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata na protestima koji su usledili posle nesreće. Još jedan od zahteva je povećanje izdvojenih sredstava za državne fakultete za 20 odsto.
I.K.