Sindikati imaju skepse prema projektu Rio Tinta u Srbiji

Sindikalne centrale su oprezne u iznošenju kolektivnog stava o mogućnosti rudarenja litijuma u Srbiji. Ipak, predsednice i predsednik sindikata koji su odgovorili na naša pitanja na osnovu informacija koje postoje u javnosti, a smatraju da ih nema dovoljno, nisu ubeđeni u dobrobit projekta kompanije Rio Tinto, dok se jedna sindikalna centrala nedvosmisleno protivi realizaciji ovog projekta.

Dve predsednice i jedan predsednik sindikalnih centrala u Srbiji gaje velike skepse prema rudarenju litijuma u Srbiji. Čedanka Andrić, predsednica Ujedinjenih granskih sindikata „Nezavisnost“ i Željko Veselinović predsednik Udruženih sindikata Srbije „Sloga“ smatraju da ne postoji pravi društveni dijalog o ovom pitanju u kojem bi stručnjaci imali glavnu reč, ali ipak navodeći različite razloge nisu sigurni u dobrobiti koje bi realizacija projekta kompanije Rio Tinto donela Srbiji. Predsednica Asocijalcije slobodnih i nezavisnih sindikata (ASNS), Ranka Savić je za Mašinu rekla da je zadovoljna odlukom Predsedništva njihove centrale koje je jednoglasno protiv rudarenja litijuma u Srbiji.

Reputacija koju ima Rio Tinto kao kompanija kojoj briga o životnoj sredini nije prioritet, ali ni poštovanje radničkih i sindikalnih prava. O čemu svedoče izveštaji međunarodnih sindikalnih centrala kao šta je Industry All, ali i izveštaji nacionalnih sindikata u zemljama gde Rio Tinto posluje su kako nam je rekla Čedanka Andrić iz „Nezavisnosti“ osnovni razlog zašto ona ima rezerve prema rudarenju litijuma u Srbiji.

Članovi "Nezavisnosti" tokom Prvomajskog protesta u Beogradu
Članovi “Nezavisnosti” tokom Prvomajskog protesta u Beogradu; Foto: Matija Jovanović / Mašina

„Lično, imam velike rezerve prema tom projektu na osnovu onoga šta se moglo saznati od, kako domaće, tako i strane akademske zajednice preko medija“, kaže Čedanka Andrić za Mašinu.

Ipak, ona kaže da ne postoji uvid u projekat i relevantnu dokumentaciju te da na osnovu oprečnih stavova ekoloških aktivista i predstavnika vlasti nije moguće doneti zvaničan stav organizacije.

Predsednik „Sloge“ i narodni poslanik, Željko Veselinović takođe smatra da „imamo duboko iskopane rovove onih koji su za i onih koji su protiv rudarenja“ te da bi svaki racionalan pristup problemu izazvao revolt i kod jednih i kod drugih.

Traktor ispred fabrike Fakl Ist; Foto: Sloga

On ne veruje da bi kopanjem litijuma „Srbija kao država postala Diznilend pun para i blagostanja“, ali isto tako ne veruje ni da bi „kopanjem ovde nastala apokalipsa epskih razmera, sumporne kiše itd.“

S druge strane ASNS je javno istupio sa jasnim stavom protiv kopanja litijuma. Kako je za Mašinu rekla Ranka Savić, predsednica ovog sindikata:

„Ni po koju cenu ne treba dozvoliti realizacija ovog projekta. Po nama on Srbiji, srpskim radnicima i građanima ne bi doneo ništa dobro, ni u ekonomskom ni u zdravstvenom pogledu.“

Savić je za naš portal rekla da oni neće dozvoliti devastaciju „naše plodne zemlje, naših reka i vazduha“.

„Nećemo da budemo ničija rudarska kolonija. Kome treba litijum neka kopa kod sebe, a mi ćemo prodavati hranu, koja će u vremenima koja dolaze biti skuplja od litijuma“, zaključila je predsednica ASNS-a.

Protestna akcija ispred Ministarstva rada; Foto: UGS Nezavisnost

Predsednik najveće sindikalne centrale – Saveza samostalnih sindikata Srbije, Ljubisav Orbović nije odgovorio na naša pitanja. Iz nama nepoznatog razloga gospodin Orbović uporno izbegava komunikaciju sa novinarima Mašine pa se tako više nećemo ni truditi da dobijemo njegovo mišljenje o temama koje smatramo društveno relevantnim.

M.M.

Prethodni članak

Ministarstvo prostora: Ustavni sud da ispita zašto se plan zelene infrastrukture Beograda ne poštuje

Desetine hiljada oštećenih kuća i stotine hiljada bez struje zbog oluje u srednjoj Evropi

Sledeći članak