U Nišu je prvog marta, četiri meseca nakon pada nadstrešnice u Novom Sadu, održano protestno okupljanje Studentski edikt. Tokom glavnog događaja na protestu pročitan je i istoimeni dokument, o kom mediji pišu kao „Studentskom Ustavu“. Edikt ima osam odredbi koje govore o slobodi, državi, pravdi, mladosti, dostojanstvu, znanju, solidarnosti i budućnosti.
„Donet u Nišu, 1. marta 2025. godine Mi, studenti i slobodni građani Srbije, sabrani u gradu Nišu, u gradu koji je svedok novih ideja i promena, u gradu koji je kroz vekove raskrsnica istorije, a gde je sloboda uvek nalazila svoj put, donosimo ovaj edikt kojim proglašavamo vrednosti za koje se borimo, kao zavet budućnosti i državi u kojoj želimo da živimo:
I. O SLOBODI
Srbija je zemlja slobodnih ljudi. Sloboda nije milost, već osnovno pravo neodvojivo od dostojanstva svakog građanina. Sloboda je temelj našeg demokratskog društva, naših zakona, naše reči i naših misli.
II. O DRŽAVI
Država je zajedničko dobro svih njenih građana. Institucije Srbije moraju služiti narodu i biti temelj poverenja, a ne instrument moći pojedinaca. Zalažemo se za državu u kojoj zakon predstavlja vrhovni autoritet i gde politička funkcija znači službu građanima, a ne privilegiju.
III. O PRAVDI
Pravda je osnova stabilnog društva. Nezavisno sudstvo, slobodni mediji i institucije moraju delovati po zakonu, a ne pod političkim pritiskom. Jednakost prava mora biti stvarnost za svakog građanina Srbije.
IV. O MLADOSTI
Mladi su pokazali da nisu samo naslednici Srbije, već njeni ustavobranitelji. Studenti, kao nosioci ove borbe, čuvaju vrednosti na kojima treba da počiva naše društvo. Mladost Srbije traži sistem zasnovan na trudu i znanju.
V. O DOSTOJANSTVU
Zalažemo se za društvo u kojem se poštuje dostojanstvo svakog pojedinca. Dostojanstvo podrazumeva da nijedna osoba ne bude dovedena u položaj poniženja zbog svojih stavova i mišljenja. Srbija u kojoj stručnjaci nisu potcenjeni i gde se znanje vrednuje više od poslušnosti, gde mladi vide nadu u svojoj zemlji.
VI. O ZNANjU
Znanje je temelj napretka svakog društva. Tražimo Srbiju koja ulaže u nauku, istraživanje, obrazovanje i kulturu kao prioritete svog razvoja. Univerziteti moraju biti nezavisni centri izvrsnosti, a ne poligoni za kupovinu diploma i političke uticaje.
VII. O SOLIDARNOSTI
Putevi naših gradova, od Niša do Novog Sada, od Beograda do Kragujevca, svedoče o snazi narodnog jedinstva. Ova solidarnost, do sada nepoznata sistemima zasnovanim na razdoru, postaje naš zavet i naša snaga, koju ćemo braniti i negovati. Pretvarajući pojedinačne glasove u silu promene, dokazali smo da Srbija nije skup podeljenih interesa, već zajednica građana koji dele viziju budućnosti.
VIII. O BUDUĆNOSTI
Neka ovaj edikt bude naša obaveza, naše obećanje jedni drugima – da ćemo graditi državu koja će pripadati svima, u kojoj će svako dete moći da sanja velike snove. Država u kojoj će pravda i sloboda biti jače od bilo kog pojedinca, u kojoj se vlast neće služiti narodom, već će ona služiti narodu“, piše u Studentskom ediktu.

Da li je kroz Niš prošlo milion ljudi?
Protestno okupljanje je počelo u devet časova, kada su na četiri lokacije u gradu građani formirali kolone. Oko 11 časova sa ovih punktova krenulo se ka glavnom gradskom trgu, Trga kralja Milana gde je u podne održano prvo petnaestominutno ćutanje. Glavni događaj, „Napumpajmo tačkasti softver“, počeo je u 17:52 i trajao do 20 časova.
U okviru glavnog događaja održan je nastup Dečjeg hora, govor studenta, pročitan „Studentski edikt“, nastupio Blokadni hor i održan performans studenata i glumaca. U ponoć je održano još jedno ćutanje u čast stradalima pod novosadskom nadstrešnicom.
Učesnici okupljanja su tokom dana mogli da se okrepe na štandovima sa jelom i pićem, namirnicama koje su plaćene iz donacija samih građana. Nakon okupljanja studenti i građani su organizovali čišćenje grada od smeća, tokom kog su sa ulica uklonjeni čak i pikavci. Narednog dana taksisti iz Beograda, Kragujevca i Leskovca razvezli su studente, od kojih su mnogi do Niša pešačili i trčali, na njihove fakultete, gde se nastavljaju blokade.
Zasad nema preciznijih procena o broju okupljenih. Niška inicijativa je izašla sa procenom o 200.000 ljudi. Dopisnica N1 iz Niša Gordana Bjeletić je od policije dobila nezvanične procene o još većem broju:
„Govorimo o stotinama hiljada ljudi. Pitala sam policajce, njihova procena je da je kroz grad juče prošlo oko milion ljudi, oni su se različito zadržavali, neki će čak ostati tri dana. Ali, svi se slažu da ovo jeste bio najmasovniji skup u Nišu i jedan od najmasovnijih skupova u Srbiji“.
O protestu je izvestio RTS. Dok je Programski savet RTS-a pozdravio takvu promenu uređivačke politike, predsednik države je izneo uvredu na račun dopisnice javnog servisa iz Niša. Udruženja novinara zahtevaju izvinjenje.
Tokom okupljanja najavljene su naredne velike demonstracije, koje će se održati 15. marta u Beogradu.
I.K.