Prošlog utorka je Marija Vasić, jedna od šestoro aktivista koji su duže od dva meseca zatočeni u novosadskom zatvoru na Klisi, započela štrajk glađu i žeđu. Dva dana kasnije ona je zbog lošeg zdravstvenog stanja prebačena u zatvorsku bolnicu u Beogradu, a kako za portal Mašina kaže njen sin, Milan Čanak, od tada ni porodica ni advokati ne dobijaju informacije o njenom stanju.
„Od četvrtka od kad smo sami saznali da je u bolnici u centralnom zatvoru imamo apsolutno nula informacija o njoj. Nula. Ništa“, rekao je Čanak za Mašinu.
On je dodao da im se niko ne javlja iz zatvorske bolnice, da ćute i da se „prave mrtvi zato što ih je srmota svoje egzistencije“. On se i zahvalio svima koji su došli pred zgradu suda u Novom Sadu koji građani drže u blokadi peti dan za redom na poziv velikog broja organizacija i pojedinaca i pojedinki.
Infuzija i elektroliti u zatvorskoj bolnici
Portal 021 je u međuvremenu javio da im je iz Uprave za izvršenje krivičnih sankcija rečeno da se zdravstveno stanje Marije Vasić prati, kao i da se prate svi vitalni parametri od trenutka kada je stupila u štrajk glađu.
Kako prenosi 021, iz Uprave su im rekli da su oni istog dana kada je Vasić primljena u zatvorsku bolnicu, obavestili javnost da se ona oseća dobro i da joj je u ovoj zdravstvenoj ustanovi uključena infuzija, putem koje dobija nadoknadu tečnosti, elektrolita i vitaminsku potporu, a koju je odbijala da primi u pritvorskoj jedini Okružnog zatvora u Novom Sadu.
Poziv za sudije
Pokrajinski poslanik i predsednik novosadskog odbora Pokreta slobodnih građana, iz kojeg je i Marija Vasić i većina aktivista koji su u zatvoru, Radivoje Jovović, je novinarki Mašine ispred zgrade suda rekao da ostaje poziv za sve zaposlene koji rade na ovom slučaju da uđu u zgradu na glavni ulaz i da postupe po žalbama odbrane.
„Dobili smo informaciju da su neki slučajevi prebačeni u prekršajni sud u Novom Sadu i da i tamo sudije mogu da formalno pravno zasedaju i da donesu odluku po žalbama. Ono što je suština ovde jeste da je rok već prošao i da se mora po hitnom postupku rešavati ovaj slučaj. Mi naprosto pozivamo sudije, sve zaposlene da rade svoj posao, ništa više od toga. Nenasilno blokiramo ovaj sud, zahtevajući da već jednom samo urade svoj posao“, rekao je Jovović za Mašinu.
„Uporni smo, ostajemo pred sudom“
Poziv svima koji postupaju u ovom predmetu ponovila je i Marija Srdić iz Feminističke antifašističke mreže – FAMa.
„Očekivali smo da će danas pravosudne institucije odreagovati i da ćemo danas imati informacije i o Marijinom stanju, ali i o žalbama koje su advokati podneli kako bi smo naše drugove imali na slobodi“, rekla je Srdić.
Ona je dodala i da se nada da će pravosudne institucije pokazati razumevanje za situaciju te da će pustiti ljude da se brane sa slobode na način na koji je u ovom trenutku moguć.
„Važno je da istaknemo da smo uporni u ovom zahtevu i da ćemo ostati pred sudom“, kaže Srdić za Mašinu.

„Branimo našu slobodu“
Narodna poslanica iz Zeleno-levog fronta, Natalija Stojmenović, kaže za naš portal da je ovaj proces put do toga da sutradan bilo šta što se kaže protiv SNS-a može biti zloupotrebljeno, te da bilo ko može biti sledeći „Lazar, Marija, Mladen, Srđan ili neko od ostalih“.
„Tako da ja mislim da je jako bitno da shvatimo da su danas oni u pritvoru, ali da sutra bilo ko od nas može da bude u pritvoru. Bilo ko ko je u poslednjih trinaest godina na bilo koji način kritikovao Srpsku naprednu stranku ili sve ono što ona radi. Tako da nije samo da branimo njihovu slobodu, branimo našu slobodu, da i mi možemo da se pitamo i govorimo kako država treba da izgleda. U suprotnom, bojim se da svaki naš razgovor može da bude povod da budemo više od šezdeset dana u zatvoru“, rekla je Stojmenović.
Da podsetimo, aktivisti Pokreta slobodnih građana i STAV-a privedeni su sredinom marta, pred veliki studentski protest u Beogradu. Kao navodni dokaz njihovog pokušaja rušenja ustavnog poretka iskorišćen je audio snimak razgovora koji su vodili a koji je pre privođenja emitovan na televizijama sa nacionalnim frekvencijama. Osim šestoro privedenih za isto delo se tereti još šest aktivista koji se nalaze van zemlje.
M.M.