„Lično, imam velike rezerve prema tom projektu na osnovu onoga šta se moglo saznati od, kako domaće, tako i strane akademske zajednice preko medija. Rezerva je i zbog reputacije koju ima Rio Tinto u svetu kao kompanija kojoj briga o životnoj sredini nije prioritet, ali ni poštovanje radničkih i sindikalnih prava. O tome svedoče izveštaji međunarodnih sindikalnih centrala kao šta je Industry All, ali i izveštaji nacionalnih sindikata u zemljama gde Rio Tinto posluje“, kaže Čedanka Andrić za Mašinu.
Predsednica Nezavisnosti smatra i da ozbiljne debate o projektu Jadar nije ni bilo.
„Ko je to video projekat i svu relevantnu dokumentaciju da bi kao organizacija mogao da zauzme zvaničan stav? Jedino kako se možete informisati su medijski tekstovi i akcije ekoloških aktivista sa jedne strane, izjave predstavnika vlade sa druge i kompanije Rio Tinto sa treće strane. Takođe, mogli ste videti stavove dela akademske zajednice. Na osnovu svega toga kao šta rekoh možete imati ozbiljne rezerve i žaliti se na nedostatak transparentnosti, tražiti više informacija jer je to javni interes“, rekla je Andrić za naš portal.
Naša sagovornica objašnjava da se Nezavisnost u svim sindikalnim dokumentima zalaže za održiv razvoj, zdravo radno i životno okruženje i da u tom smislu sarađuju sa akademskom zajednicom im pomaže u zauzimanju strateških stavova.
„Imamo članove koji učestvuju na protestima u okviru lokalnih zajednica i one koji ne učestvuju ali je sigurno da i jedni i drugi žele da vlast i sve relevantne institucije štite javni interes, a ne interes jedne multinacionalne kompanije bilo da je u pitanju Rio Tinto ili neka druga kompanija“, zaključuje Andrić.
Na Mašini ste već mogli da čitate o stavovima sindikalnih lidera o mogućnostima rudarenja litijuma u Srbiji, a s obzirom na širi društveni značaj ove teme nastavićemo da objavljujemo stavove sindikata i stručnjaka za radno pravo o ovom pitanju.
M.M.